Astra Ploiesti – Pandurii Tg. Jiu 0-1

Gorjenii lui Cartu au castigat cu 1-0 in deplasare la Ploiesti, invingand norocos o echipa a Astrei, dupa un joc in care gazdele au avut mai multe ocazii de a inscrie.

Astra Ploiesti a inceput in forta noua editie de campionat, luand cu asalt poarta celor de la Pandurii Tg. Jiu in meciul din prima etapa, Stanca avand reale dificultati la sutul lui Paun din minutul 2.

Evolutia surprinzator de buna a ploiestenilor a luat prin surprindere trupa lui Cartu care, fidela stilului de joc defensiv, a preferat sa stea in propria jumatate si sa blocheze patrunderile gazdelor.

Abia la jumatatea primei reprize au reusit gorjenii sa echilibreze situatia posesiei si a ocaziilor, care nu au efost prea multe, meciul fiind unul destul de linistit. Mihalache(30′), Stromajer(35′) si Chiacu(43′) au trecut pe rand pe langa deschiderea scorului pana la pauza, cele doua echipe intrand la vestiare asa cum au iesit.

Dupa o imensa ocazie a gazdelor in startul partii secunde, cand Predescu, ramas singur cu Stanca, a sutat peste transversala din 10 metri, a venit si deschiderea scorului, insa la cealalta poarta. Gorjenii au profitat de o neintelegere intre fundasii ploiesteni, mingea a fost centrata de pe stanga, pana in centrul careului de unde Hidisan a sutat iar Pacurar a trimis in plasa din doi metri.

Cu avantaj minim pe tabela, Pandurii a inchis jocul in fata propriului careu, asteptand intr-o aparare aglomerata atacurile in valuri ale ploiestenilor, pentru a profita ocazional pe contraatac. Insa ocaziile la poarta lui Cristi Munteanu au fost aproape inexistente, in timp ce Stanca a avut ceva de lucru la executiile lui Paun si Alexe, fara a primi gol.

Astra: Cr. Munteanu – Oprsal, Mihalache, Rohat, V. Sandu (Musat 77) – Predescu (Paolinho 71), Seto, Izvoranu, Alexe – Chiacu (Ciobanu 59), G. Paun. Antrenor: Ion Moldovan.

Pandurii: Stanca – Popete, Chibulcutean, Martinovic, Cardoso – Hidisan (Dedu 83), Fl. Stanga, Pacurar (Murgan 65), Grecu – Stromajer (Arrieta 65), Raskovic. Antrenor: Sorin Cartu.

Cartonase galbene: Rohat 45+1, Predescu 64, Musat 90 / Stromajer 60, Martinovic 77, Stanca 86

Arbitri: Radu Petrescu – Iulian Radu, Dragos Iliescu

Stadion: Astra; Spectatori: 2.500

Posted on 02/08/2009, in Astra Ploiesti, Fotbal, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.