Rapid – Poli Iasi 4-1. Start fulminant al Rapidului

LPF2009 - RAPID BUCURESTI - POLI IASI

Rapid a invins cu 4-1 pe Poli Iasi in Giulesti, un meci aflat in intregime la discretia giulestenilor, care au aratat un fotbal frumos presarat cu multe faze spectaculoase.

Intr-o atmosfera de mare meci creata in tribune de fanii incendiari din Giulesti, Rapidul a primit vizita Politehnicii Iasi pentru prima partida a celor doua formatii in noul sezon din Liga 1.

Inca din primele minute elevii lui Hizo au pus stapanire pe joc, controland meciul prin actiuni de atac desfasurate in viteza si cu combinatii spectaculoase la firul ierbii.

Din pacate, noua trupa a lui Grigoras nu a inteles prea bine cerintele jocului de fotbal, iar centralul Mugurel Draganescu s-a aratat prea ingaduitor la intrarile criminale ale iesenilor, care au comis in primul sfert de ora cel putin zece faulturi extrem de dure, sanctionabile in mare masura cu cartonas galben.

Pana la urma, rugamintile arbitrului au fost receptionate de moldoveni, acestia renuntand la faulturi tari repetate, care au fragmentat la extrem jocul, si meciul si-a dat usor drumul, Rapidul preluand initiativa.

Prima mare ocazie de gol a venit in urma unei faze fixe executate de Herea (18′) din marginea careului dupa ce Spadacio fusese faultat pe linia suprafetei de pedeapsa a lui Poli. Insa, executia superba a lui Herea nu s-a concretizat in gol, mingea intalnind transversala portii lui Branet.

Ca sa rascumpere ratarea colegului sau, Spadacio si-a asumat dupa cinci minute executarea unei alte lovituri libere, tot din apropierea careului, usor lateral dreapta, stangul magic al mijlocasului brazilian trimitand mingea in bolta peste zid, pentru a intra in poarta sub transversala, Branet fiind batut.

De o bara au avut parte si moldovenii cu cinci minute inainte de pauza. Mardare a fost depasit din nou foarte usor de Buta pe dreapta, acesta a centrat superb pentru Cristi Constantin, care, talonat din spate de Herea, a trimis cu capul in transversala, Straton fiind prins nepregatit.

Repriza secunda a fost mult mai degajata ca joc. Asta si pentru ca rapidistii au transat in cateva minute soarta meciului. Mai intai Pinto a inscris cu latul, singur in centrul careului, dupa o pasa din lateral-stanga de la Spadacio la o faza in care Lazar a interceptat mingea la centrul terenului, pentru ca dupa doar trei minute Herea sa duca scorul la 3-0, in urma unei fze simple: pasa de peste 50 de metri din jumatatea giulesteana, preluare in careul iesean, dribling in fata lui Branet si sut in poarta goala.

Cu diferenta de trei goluri pe tabela, giulestenii au domolit atacurile, insa n-au renuntat la ofensiva pentru a se retrage in aparare, adoptand o tactica de joc mai prudenta, cu iesiri dese pe contraatac si reveniri rapide in defensiva pentru a bloca tentativele de atac ale moldovenilor.

Minutul 72 a adus si un debut in tabara rapidista, brazilianul Helder Ferreira fiind trimis de Hizo in teren in locul lui Paun. Primit cu aplauze de spectatori, Helder a fost protagonistul urmatoarelor trei faze. Mai intai a depasit spectaculos un adversar in banda dreapta, dupa cateva secunde aflandu-se la finalizare, insa fara a trimite mingea pe spatiul portii, pentru ca un minut mai tarziu sa vada si primul cartonas galben al Rapidului, in urma unui fault tare asupra lui Cristi Constantin.

Golul de onoare al oaspetilor a sosit cu sase minute inainte de terminarea timpului regulamentar de joc, Vlad Bujor marcand la prima atingere de balon din centrarea lui Ignatov, dupa ce cu cateva secunde mai devreme intrase in locul lui Bersnjak. Insa in minutele de prelungiri Rapid a refacut diferenta de 3 goluri, Cesinha marcand un gol superb in minutul 92.

Rapid: Straton – Paun (Helder 72), Iencsi, M. Constantin, Mardare (Bozovic 66) – Herea (Grigorie 86), C. Lazar, Matic, Cesinha – Spadacio – Joao Pinto. Antrenor: Viorel Hizo.

Poli Iasi: Branet – Buta, Ad. Ilie, L. Munteanu, Costache – Barladeanu (Miclea 59), Milea, Bersnjak (Bujor 80), Cr. Constantin – Cr. Bratu (Ignatov 54)- Balba. Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Helder 76 / Ad. Ilie 38, Balba 42, Bersnjak 45, Milea 55, Miclea 66

Arbitri: Mugurel Draganescu – Sebastian Stoianof, Catalin Savu

Stadion: Giulesti-Valentin Stanescu; Spectatori: 4.000

Inchei intr-o nota amuzanta cu un banner al rapidistilor:

buhaha

Posted on 31/07/2009, in Fotbal, Rapid and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Cred ca Rapidul va prinde podiumul sezonul asta. Si nu zic asta neaparat pentru jocul prestat in meciul cu Iasi.

1. Pingback: Liga 1 – Program televizari tur 2009-2010 « gazetarie sportiva