Victorie categorica a Stelei in fata scotienilor de la Motherwell

Romania Soccer Europa League

Steaua a obtinut in mare proportie calificarea in faza urmatoare a Europa League, dupa ce a invins la Bucuresti pe Motherwell, scor 3-0, golurile stelistilor fiind reusite de Stancu si Nicolita la care se adauga autogolul lui Craigan care a deschis scorul

Sub sloganul „Pe ei, pe Motherwell” Steaua a inceput meciul cu scotienii cu acceleratia apasata in podea, meciul desfasurandu-se mai mult la poarta lui Ruddy, greu incercat de sarjele ofensive ale Stelei.

Cu o atmosfera incendiara in tribune, amintind de zilele in care Steaua intalnea adversari de reunume in Liga Campionilor, elevii lui Cristiano Bergodi si-au impus ritmul de joc inca din primele minute, dominarea totala a stelistilor regasindu-se atat la capitolul posesie, cat si la cel al paselor, ocaziilor sau driblingurilor.

De cealalta parte, scotienii au fost campioni doar la faulturi, mingi pierdute si pase gresite, in cele mai multe momente dand impresia ca sunt doar parteneri de antrenament pentru ros-albastrii.

Prima ocazie mare de gol a venit dupa doar cinci minute de joc, la o faza in care mingea a fost balbaita in careul advers de Stancu, Surdu si Szekely, centrarea in gura portii pentru Nicolita fiind agatata in ultima secunda de Ruddy. La doar un minut, Surdu a declansat un contraatac nimicitor, insa sutul lui Stancu, dupa ce mingea trecuse pe la Szekely, a fost deviat de pe spatiul portii in corner.

In minutul urmator, acelasi Stancu l-a intins la extrem pe Ruddy, portarul scotienilor respingand cu varful manusii mingea ce se indrepta spre gol, pentru ca dupa cateva minute Surdu sa mangaie vinclul portii adverse cu un sut superb din afara careului.

Accidentat in urma unui fault tare in minutul 10 al intalnirii, Janos Szekely a tras de el si a strans din dinti pana in minutul 26, cand Bergodi a fost nevoit sa-l inlocuiasca pe mijlocasul stelist cu polonezul Grzelak, care a dinamizat jocul Stelei in banda stanga.

O jumatate de ora s-au chinuit stelistii sa deschida scorul, iar truda lor a fost rasplatita pana la urma de scotieni, capitanul acestora, Steven Craigan, trimitand in propria poarta o minge trimisa cu pamantul de Goian, in urma unei centrari din corner.

Daca a avut un mare merit la autogolul scotienilor, capitanul Goian a avut un merit la fel de mare si la ratarea penalty-ului acordat de arbitrul turc dupa un fault asupra lui Surdu in minutul 33, sutul puternic al fundasului stelist fiind parat incredibil de salvatorul oaspetilor.

Au urmat ocazii pe banda rulanta ale lui Surdu, Nicolita si Stancu, pentru ca in momentul cand se pregateau sa intre la vestiare, scotienii sa mai incaseze o lovitura. Nicolita a inscris pentru 2-0 dupa o faza superba in  care a primit pasa in marginea careului, a patruns in viteza si a inscris cu sut pe sub portar.

La reluare, Steaua a adoptat o tactica mai domolita de joc, cu atacuri asezate si posesie prelungita, permitand adversarei sa apara mai des in jumatatea de teren a ros-albastrilor, Sutton reusind in minutul 55 primul sut spre poarta lui Tatarusanu, la reluarea cu capul din centrul terenului a unei centrari de pe dreapta.

Minutul 60 a venit cu al treilea gol al Stelei. Dupa cateva momente de joc linistit, disputat mai mult la centrul terenului, Steaua a izbucnit in ofensiva, Grzelak a primit pe stanga a trecut superb prin dribling de un adversar si a asezat magistral mingea pe capul lui Bogdan Stancu aflat singur in centrul careului, care a trimis simplu in plasa.

Minutul 74 a adus si primul sut pe spatiul portii Stelei. O lovitura cu cotul a lui Ninu asupra unui adversar i-a adus stelistului un cartonas galben dar si o lovitura libera pentru Motherwell. Mingea a fost centrata perfect de pe dreapta, pana la Sutton care a trimis periculos cu capul, insa Tatarusanu a respins fenomenal, pastrand poarta inchisa.

Finalul de meci a adus alte ocazii imense in contul Stelei. Intrat in locul lui Surdu in teren, Krum Bibishkov a produs panica in careul advers in doua faze superbe, pentru ca in minutul 83, Onicas sa nimereasca transversala cu o lovitura de cap din 11 metri, insa scorul a ramas nemodificat pana la final.

Steaua: Tatarusanu – Golanski, Goian, Baciu, Ninu – Szekely (Grzelak 26), A. Ionescu, Onicas, Nicolita (Ochirosii 86) – Surdu (Bibiskov 72), B. Stancu. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Motherwell: Ruddy – Saunders, Craigan, Hutchinson, Reynolds – Jennings (Murphey 77), Coke -Humphrey (O’Brien 55), Forbes (Hammell 37), Slane – Sutton. Antrenor: James Gannon.

Cartonase galbene: Goian 50, Ninu 73 / Craigan 78

Arbitri: Cuneyt Cakir – Tarik Ongun, Selcuk Kaya (toti din Turcia)

Posted on 30/07/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.