Rezervele Timisoarei invinse de titularii de la FC Koln

FC Timisoara a fost invinsa cu 2-0 intr-o partida amicala de FC Koln, ocupanta pozitiei a 12-a sezonul trecut in Bundesliga, aceasta fiind prima infrangere a timisorenilor in Austria.

Cu o echipa formata mai mult din rezerve, FC Timisoara nu doar ca a intalnit un adversar de renume in FC Koln, ci si o echipa alcatuita din vedete, Podolski, Petit, Freis sau Mondragon fiind doar cateva dintre starurile aliniate de tehnicianul nemtilor in garnitura de start.

Iar diferenta nu a fost greu de sesizat, inca din startul meciului nemtii preluand fraiele jocului cu autoritate, timisorenii fiind tinuti in sah aproape pe tot parcursul primei reprize, cand n-au reusit nici macar un sut pe spatiul portii adverse.

Au reusit, insa, germanii, Podolski, Petit si Frei fiind cei mai activi jucatori din atacul lui FC Koln. Primul a si reusit deschiderea scorului in minutul 18, cand l-a invins pe Taborda cu un sut din marginea careului.

Repriza secunda a debutat cu o surpriza in poarta banatenilor, Andrei Coblis, adus de la satelitul Timisoarei, luandu-i locul lui Taborda, accidentat in prima parte a intalnirii la un duel aerian in propriul careu.

Al doilea gol al nemtilor nu a intarziat sa apara, acelasi Podolski marcand in minutul 67, dupa o faza personala de toata frumusetea in care i-a depsit in viteza si prin dribling pe Stancu si Mera, invingandu-l pe Coblis cu un sut la coltul scurt, stabilind astfel scorul final

Posted on 20/07/2009, in Fotbal and tagged , . Bookmark the permalink. 4 comentarii.

1. Ce rezerve aveti mai timisorenilor? Au ajuns sa va bata si titularii fe la Koln? :)))