Remiza de senzatie a Craiovei cu Lazio

Universitatea Craiova a obtinut o remiza splendida in compania detinatoarei Cupei Italiei, scor 1-1, Lazio Roma fiind egalata prin reusita lui Baird, dupa ce Scaloni deschisese scorul in inceputul reprizei secunde

Cel mai important meci amical din ultimii ani al Universitatii Craiova, i-a adus in fata oltenilor pe italienii de la Lazio, echipa care nu are nevoie de nicio prezentare suplimentara.

Daniel Mogosoiu a avut ceva batai de cap in alcatuirea primului unsprezece, tinand cont de renumele adversarului, dar, mai ales, de faptul ca tehnicianul italienilor a aliniat cea mai buna echipa disponibila.

Lazio a dominat copios mare parte din meci, terenul parand sa fie inclinat spre poarta lui Silviu Lung jr. Doar de doua ori in start de meci a reusit Craiova sa ajunga in preajma careului advers, ambele faze ofensive avandu-l in prim-plan pe Florin Costea. In rest, pana aproape de pauza, meciul a fost la discretia italienilor, Foggia, Ledesma, Mauro si Rocchi facand cam ce le-a poftit inima in jumatatea adversa. Cu exceptia golurilor, Silviu Lung pastrand poarta inchisa in primele 45 de minute, ajutat fiind si de evolutia excelenta in aparare a lui Dananae si Gaman.

O zvacnire de orgoliu a oltenilor a adus dupa 40 de minute de joc si prima ocazie pentru Craiova, o faza de atac deloc de neglijat pornita cu o pasa lunga in diagonala de la Dorel Stoica pana la Mihai Costea, care, dupa ce a depasit un adversar si a patruns in careu, a sutat plasat si cu putere, insa mingea a fost scoasa incredibil de pe linia portii.

La ultima faza a primei reprize, Craiova si-a mai trecut o mare ocazie in cont, de aceasta data celalalt Costea, Florin, fiind nevoit sa-si puna mainile in cap, dupa ce sutul sau cu latul din pozitie centrala la marginea careului a fost scos in ultimul moment de Muslera de la vinclu.

In repriza secunda Craiova a „schimbat” adversara, desi numele a ramas acelasi Lazio, echipa italiana a patruns pe teren cu alti jucatori. Insa aspectul meciului s-a pastrat identic cu cel din prima parte, cu atacuri in serie ale italienilor la poarta lui Lung, Pandev si apoi Ousmane Dabo trecand pe langa gol in primele minute de la reluare.

Pana la urma, oltenii n-au mai avut cum sa amane deschiderea scorului de catre Lazio, Lionel Scaloni reusind sa inscrie dupa o actiune personala si un sut blocat in prima faza de Silviu Lung, care n-a mai avut ce face la al doilea sut. La cateva secunde distanta, Simone Inzaghi a trecut si el pe langa gol, de aceasta data portarul oltean izbutind sa prinda sutul la coltul lung al italianului.

Dupa mai multe atacuri si faze periculoase ale italienilor, un moment de neatentie in defensiva laziala i-a dat ocazia lui Michael Baird sa egaleze, in urma unei centrari fenomenale de la Soava, reusita atacantului australian fiind observata din tribune si de un trimis al selectionerului nationalei sale. Insa bucuria australianului n-a tinut mult, o accidentare facandu-l sa paraseasca terenul, in locul sau intrand din nou pe teren Prepelita.

Iuresul ofensiv din final de meci al italienilor nu a adus modificari pe tabela, desi in poarta Craiovei intrase Merlier in locul celui mai bun jucator al oltenilor, Silviu Lung jr., principalul artizan al acestui rezultat.

Posted on 18/07/2009, in Fotbal, U Craiova and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Frumos meci. Felicit echipa craioveana pentru jocul prestat si pentru rezultat.

1. Pingback: Programul amicalelor echipelor din Liga 1 « gazetarie sportiva