Inca un esec pentru Dinamo

Dinamo a inregistrat o noua infrangere in cantonamentul din Franta, fiind invinsa cu 2-0 intr-o partida amicala de St. Etienne, locul 17 in ultima editie a campionatului francez.

Seria de meciuri proaste ale dinamovistilor a continuat si cu partida in care Dinamo a intalnit pe St. Etienne, trupa lui Bonetti fiind dominata categoric de echipa franceza inca din primele minute.

Gomis a fost cel mai periculos jucator de la Etienne, aparitiile sale in careul cainilor provocand teroare la poarta lui Dolha, prima faza de acest gen avand loc chiar in al doilea minut de joc, cand, ramas singur cu portarul dinamovist, Gomis a trimis putin pe langa poarta.

Dinamo a pastrat si in acest meci caracterul defensiv al jocului din celelalte meciuri, incercand sa profite pe iesirile pe contraatac, accentul fiind pus pe viteza si centrarile celor doi Cristea, Andrei si Adrian, dar si pe inspiratia lui Niculescu.

Din pacate pentru alb-rosii, atacurile lor au fost sterile, in timp ce francezii au izbutit sa deschida scorul in minutul 27 in urma unei lovituri de colt, la care Mirallas a scapat de marcajul lui Adrian Cristea si a marcat cu un sut la coltul lung.

In defensiva Scarlatache a fost veriga slaba a cainilor, fundasul dinamovist intrecandu-se in gafe si greseli care mai de care mai amuzante sau enervante, acestea aparand si in mitanul secund, in minutul 55 Scarlatache fiind aproape sa inscrie in propria poarta.

Cea mai mare ocazie de gol a lui Dinamo a venit dupa un sfert de ora de joc din repriza a doua. Torje l-a gasit perfect pe Andrei Cristea cu o centrare din banda dreapta, insa lovitura de cap a atacantului revenit de la Poli Iasi a fost parata incredibil de portarul francez.

Scorul final a fost stabilit de Paye in minutul 82, acesta marcand in poarta goala dupa ce a trecut de defensiva dinamovista dribland si portarul.

Posted on 18/07/2009, in Fotbal and tagged , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.