Ploaie de goluri ale Timisoarei in Austria

Timisoara s-a distrat cu ocupanta locului al saselea din campionatul austriac, invingand Austria Karnten cu 7-0, dupa ce la pauza a condus doar cu 1-0.

Echipa antrenata de Ioan Ovidiu Sabau a inceput timorata primul sau meci amical din stagiul de pregatire din Austria. Adversarii de la Karnten le-au pus destule probleme banatenilor in startul partidei, atacantul Nuhiu avand cateva ocazii de a marca, de care Pantilimon si compania au trecut cu bine.

Abia de la jumatatea primei reprize si-au dat drumul la joc banatenii, Gigel Bucur fiind principala arma de atac a formatiei de pe Bega. Golgheterul timisorean, ajutat de cei doi Karamian, a trecut de cateva ori pe langa deschiderea scorului, aceasta fiind, insa, realizata de Arman Karamian(36′), mijlocasul marcand cu un sut din 12 metri dupa o actiune buna realizata de Bonfim.

Daca in prima repriza jocul parea cat de cat echilibrat intre cele doua formatii, in partea secunda echilibrul s-a spart. La fel si conducta de goluri a timisorenilor, care au inscris pe banda rulanta. Mai intai Magera a dublat diferenta cu un sut din 25 de metri direct la vinclu, pentru ca dupa cateva minute Ionescu sa faca 3-0 in urma unei actiuni personale.

In minutul 65 a aparut si al patrulea gol pe tabela in dreptul timisorenilor, Borbely reusind un gol interesant si amuzant in acelasi timp, mingea sutata de el de la 25 de metri lovindu-se initial de transversala, de unde a sarit in spatele portarului austriac, iar de aici a intrat in plasa.

Si carnavalul timisorean nu s-a oprit aici. La doar un minut Ionescu si-a trecut in cont dubla, pentru ca Magera sa-l imite cateva secunde mai tarziu in urma unei faze personale. Timisorenii au slabit turatia motoarelor pentru a-si trage putin sufletul, dar doar pana in minutul 78, cand Vrsic a trimis si el mingea in poarta cu un sut in diagonala din marginea careului, stabilind scorul final.

La partida au asistat aproximativ 200 de spectatori care au platit 10 euro pe un bilet de intrare. In tribune s-au aflat si oficialii clubului timisorean, Gheorghe Chivorchian si Emil Rosianu.

FC Timisoara in prima repriza: Pantilimon, Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Artiom Karamyan, Arman Karamyan, Alexa, Bourceanu, Curtean, Parks, Bucur.

FC Timisoara in repriza secunda: Taborda, Badoi, Mera, Luchin, Latovlevici, Stancu, Borbely, Vrsic, Chitu, Ionescu si Magera.

Urmatorul meci amical al Timisoarei va avea loc peste doua zile (16 iulie), impotriva turcilor de la Denizlispor, partida care se va disputa de la aceeasi ora, 19:30 (ora Romaniei).

Posted on 14/07/2009, in Fotbal and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Pana acum Timisoara a avut doar echipa. Acum are si antrenor! Astfel ca e o candidata serioasa la intrarea in grupele CL si la castigarea campionatului. Vedeti, trebuie sa treaca ani pentru ca o echipa care cauta performanta sa o gaseasca. Sunt sigur si de faptul ca Jabba Iancu e omul potrivit la locul potrivit. Chiar daca-i mitic, dar mai ales pentru ca banii nu au miros. Iata un caz fericit in care un mitic incepe sa faca mare cel mai mare si mai orgolios oras banatean. Un mitic care pune banul din gros pentru ca un proverb vechi de pe vremea cand Banatu-i fruncea, sa prinda contur.

1. Pingback: Programul amicalelor echipelor din Liga 1 « gazetarie sportiva