Prima infrangere a Stelei din era Bergodi

Steaua a inregistrat prima infrangere in stagiul de pregatire din Austria, fiind invinsa de vicecampioana Bulgariei, CSKA Sofia, cu 2-1, dupa o evolutie neconvingatoare a trupei lui Bergodi. Stelistii au jucat mai mult cu rezervele, abia in ultimele 20 de minute intrand pe teren titularii de drept, Surdu marcand in ultimul minut de joc.

Daca in precedentele trei amicale disputate in Austria, Steaua a invins fara prea mari emotii si fara sa primeasca vreun gol, in fata celor de la CSKA Sofia, stelistii lui Bergodi n-au mai reusit sa tina poarta inchisa.

Dupa un start anost de meci, Steaua incepand cu mai multe rezerve in teren, bulgarii au reusit sa-si impuna rapid ritmul de joc si sa domine centrul terenului, avand mai multe faze ofensive in jumatatea ros-albastra.

Superioritatea de viteza si tehnicitate a vecinilor de la sud de Dunare s-a concretizat destul de repede pe tabela. O lovitura libera executata excelent de pe partea dreapta a trimis mingea la Rui Miguel, atacantul portughez profitand de o indecizie a lui Baciu pentru a trimite din 6 metri balonul sub transversala.

Primirea timpurie a golului nu a declansat ofensiva in tabara stelista, tot bulgarii fiind mai periculosi, in minutul 20 Spas Delev sutand la cativa centimetri de poarta lui Zapata, dupa o executie superba din afara careului.

Abia dupa trei minute a venit si prima ocazie importanta de gol a Stelei, dar si singura a primei reprize, in urma unei lovituri libere din marginea suprafetei de pedeapsa, Bogdan Stancu nimerind doar bara din dreapta lui Chavdarov.

Au urmat cateva momente bune de joc ale romanilor, cu patrunderi rapide si centrari periculoase ale lui Razvan Ochirosii din partea stanga, insa finalul de repriza a apartinut tot bulgarilor care puteau majora diferenta in ultimul minut.

La fel ca in partida cu Dinamo Zagreb, Bergodi nu a efectuat schimbari la pauza, pastrand aceeasi garnitura in teren. Dupa cateva minute de fotbal incalcit de ambele parti, Bogdan Stancu a reusit primul sut pe spatiul portii bulgare, executia sa cu dreptul din marginea careului fiind scoasa cu greu de goalkeeperul advers.

Rui Miguel, marcatorul primului gol, a mai inscris inca o data in minutul 54, insa golul nu a fost validat din cauza unei pozitii de offside. Asta nu i-a impiedicat pe bulgari sa marcheze al doilea gol valabil dupa 4 minute, la o faza lucrata a sofiotilor, un corner executat lung la bara a doua, Zapata iesind aiurea pe centrare pe sub minge, aceasta a fost recentrata la Kotev care a trimis in poarta goala din apropiere.

Cu 25 de minute inainte de final s-a hotarat si Bergodi sa trimita in teren artileria grea, dezavantajul de doua goluri nefiind pe placul tehnicianului italian. Imediat jocul Stelei a capatat o alta infatisare, Szekely, Toja si nou-venitul Grzelak aducand un suflu de prospetime in evolutia stelistilor.

Bulgarii au disparut treptat din joc, fiind luati cu asalt de iuresul ofensiv al ros-albastrilor. Kapetanos a nimerit bara in minutul 83, dupa o faza frumoasa si o pasa de la Grzelak, pentru ca Surdu sa inscrie golul de onoare in ultimul minut de joc, la o faza in care defensiva adversa in frunte cu portarul, n-a reusit sa scoata mingea din careu.

Posted on 07/07/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , . Bookmark the permalink. 9 comentarii.

1. Irina,multumesc pentru comentariul acestui meci pe care l-ai facut ca un adevarat gazetar sportiv,cu stima Tavi .

2. Eu te-am ridicat in slavi la fiecare articol semnat Irina Maxim si nu mi-ai multumit niciodata. 😛

3. Ai uitat sa mentionezi ca Steaua a inceput jocul cu rezervele. Goian si Ghionea, menajati, au stat in tribuna pe toata durata meciului. Sunt lucruri semnificative care din pacate ti-au scapat. Asta se numeste superficialitate sau de mantuiala. Au mai fost si altele. Iti spun ca sa tii cont pe viitor de absolut tot, pentru ca vreau sa fii o gazetarita fara cusur.

4. Poate n-ai citit a doua fraza din primul paragraf. Asta se numeste citire pe diagonala, ca sa nu zic citire pe sarite. Au mai fost cazuri. Iti spun ca sa tii cont pe viitor sa citesti absolut tot, ca sa fii un cititor fidel, asa cum te lauzi, nu unul care cauta cusururi printre randuri.

5. :)))))))))) Nu-ti place sa fii criticata… Mai mai mai. Ce-i rau in asta? Critica ajuta draga Irina a lui Maxim. 🙂

6. Daca ai face-o tu, da, mi-ar place. Pentru ca tu critici constuctiv. 😛 Si nici nu o faci cu inima rea. O faci pentru ca trebuie. Eu am gresit la faza cu jucatorii de rezerva si iti cer scuze. Dar a mai fost o faza acolo care se doveste a fi corecta. Aceea ca Goian si Ghionea au fost in tribuna la acel meci. Dar nu mai conteaza, ce e al tau e al tau. Ai talent, scrii bine, parca esti facuta pentru asa ceva. Iti multumesc. 🙂

1. Pingback: Programul amicalelor echipelor din Liga 1 « gazetarie sportiva