Cupa Romaniei ramane la Cluj

cupa-romaniei-7

CFR Cluj a reusit sa-si apere trofeul castigat anul trecut, invingand categoric in finala Cupei Romaniei o echipa debusolata a Timisoarei. Scorul final 3-0, a fost stabilit prin golurile lui Deac si Peralta din prima repriza, Culio marcand in partea secunda.

Intr-o atmosfera electrizanta in tribune prin spectacolul creat de suporteri, insa tensionata in teren, unde cele doua echipe au intrat cu gandul de a cuceri ultimul trofeu pus in joc in acest sezon, finala Cupei Romaniei dintre CFR Cluj si FC Timisoara a avut de toate.

Incidente dure intre suporterii celor doua combatante cu cateva ore inainte de meci, faze amuzante, cand la intonarea imnului sunetul a luat-o inaintea solistilor, momente de amorteala  oferite de jocul lipsit de spectaculozitate al celor doua formatii, dar si decizii ale brigazii de arbitri care i-au scos din sarite pe suporterii banateni, toate acestea au dovedit ca meciul se joaca la o intensitate psihica maxima.

La prima ocazie de gol s-a produs si deschiderea scorului. In urma unui corner pentru CFR de pe partea dreapta, mingea a fost trimisa excelent la Ciprian Deac (6′) care s-a inaltat si a deviat  in plasa pe langa Pantilimon. Replica timisorenilor a venit foarte tarziu, abia in minutul 20, cand Karamian nu l-a putut invinge pe Nuno Claro cu un sut puternic de la aproape 30 de metri, acesta fiind primul sut pe spatiul portii al Timisoarei.

Au urmat cateva momente de presiune ale banatenilor, care au cautat sa egaleze cat mai repede, insa un duel intre Latovlevic si Tony in careul timisorean in minutul 27 l-a facut pe Aurel Onita sa-i indice centralului Cristi Balaj ca trebuie acordat penalty pentru CFR. Acesta s-a conformat si Peralta a dublat avantajul pe tabela al echipei sale.

Vazand ca gluma se ingroasa, formatia de pe Bega a declansat atacuri disperate, uneori haotice, in jumatatea adversa, insa sansa nu a fost de partea elevilor lui Velcea, Bucur si apoi Borbely trecand pe langa gol. Dupa o ocazie imensa avuta de Deac, Gigel Bucur a scapat in minutul 36 pe contraatac si a cazut in careul CFR-ului in urma unui contact cu Gabi Muresan, insa de aceasta data Balaj nu a mai acordat penalty, desi faza a fost asemanatoare cu cea din urma cu 10 minute.

Deciziile lui Balaj au adus disperarea in randul suporterilor timisoreni, care si-au iesit din minti si au rupt gardul ce despartea peluza de teren, fiind cu greu stapaniti de fortele de ordine. Tortele si fumigenele aruncate de violeti in teren au provocat de cateva ori intreruperea meciului, Balaj temandu-se de urmari mai grave, mai ales in repriza secunda cand cele doua echipe au schimbat terenul si Nuno Claro a ajuns in apropierea fanilor adversi.

Timisorenii au iesit cu mai multa determinare de la cabine, insa, desi au presat constant careul advers, n-au reusit sa puna in pericol poarta clujeana decat o data, in minutul 50, cand Nibombe a balbait mingea in fata lui Nuno Claro, fara sa reuseasca sa o trimita in plasa.

A facut-o insa Culio, patru minute mai tarziu, cand acesta a scapat inexplicabil de marcaj la o faza fixa a clujenilor de pe stanga si a sutat nestingherit pe jos din interiorul careului din pasa lui Peralta, ducand scorul la un neasteptat 3-0.

Condusi la scor de neprezentare si cu moralul la pamant, banatenii au disparut din joc. Nici clujenii n-au mai fortat,fiind multumiti cu diferenta de pe tabela. Ocaziile lui Bucur si Karamian din ultimele 10 minute n-au adus niciun beneficiu pentru formatia banateana, care a avut mult de suferit in finalul meciului cand s-a declansat haosul in peluza.

Fanii timisoreni au cedat sub presiunea nervilor cu 5 minute inainte de final si au rupt cordonul, oricum slab, al stewarzilor, patrunzand in teren tocmai cand echipa lor era in ofensiva. Karamian a reusit chiar sa inscrie cu doi suporteri timisoreni prezenti in careul clujenilor, insa golul nu a fost validat de Cristi Balaj.

Pana la urma, interventia in forta a unui grup impresionant de jandarmi inarmati pana in dinti, au adus calmul in peluza, suporterii Timisoarei fiind evacuati fortat, nu inainte de incasa cateva bastoane si jeturi de gaze lacrimogene.

Ceremonia de premiere de la sfarsitul intalnirii s-a desfasurat intr-o atmosfera de razboi total. Daca in teren Mircea Lucescu acorda medaliile castigatorilor, pe margine jandarmii continuau sa se bata cu suporterii. Invinsii nu s-au prezentat la ceremonie, jucatorii Timisoarei primind ordine de la conducatori sa paraseasca terenul si sa nu participe la premiere.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 6. Muresan, 15. Alcantara, 4. Panin – 31. Dani – 23. Mara (99. Ruiz ’81), 8. Peralta (33. Pereira ’58), 19.Culio, 77. Deac (8. Dubarbier ’69) – 17. Y. Kone. Antrenor: Antonio Conceicao.

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 30. Badoi (11. Arm. Karamian ’46), 6. Nibombe (16. Luchin ’75), 28. Cisovsky, 3. Latovlevici – 7. St. Stancu, 17. Borbely (8. Vrsici ’58), 5. Alexa, 10. Art. Karamian – 9. Parks, 18. Bucur. Antrenor: Valentin Velcea.

Posted on 13/06/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 10 comentarii.

1. Ce usor treceti peste fazele importante. A fost penalty sau nu a fost la Tony in minutul 27 domnisoara gazetar? Incercati sa aveti taria opiniilor dumneavoastra si sa sa dati o decizie. Parerea mea e ca Balaj s-a grabit sa arate punctul de la 11 m pentru ca sa inchida oarecum meciul. Desi ma asteptam ca timisenii sa egaleze la doi, s-a vazut ca la carma echipei se afla un neica nimeni Velcea. Sunt convins ca Uhrin ar fi reusit, dar de unde Uhrin daca umflatul ala fitos de Iancu isi bate joc de antrenori mai ceva decat figura aia de Becali? Parerea mea e ca echipa Clujului a avut foarte multa sansa, dar a jucat si bine. A fost seara ei. Timisoara a fost la pamant de la inceput pana la sfarsit, cand tembelul de Jabba nu a permis echipierilor galbeni-negri sa ridice trofeul si medaliile de argint ale finalistei, iar suporterii niste vagabonzi penali. Cu astfel de atitudine nu au ce cauta in libertate. Mama lor de animale!

• Normal ca a fost penalty. S-a marcat golul al doilea din penalty. Daca trebuia dat sau nu, e alta intrebare. Nu mi-am propus, insa, sa dau sentinte. Oricum, cu sa fara acel gol din penalty, timisorenii nu aveau cum sa emita pretentii la cum au jucat.

2. Deju-i mai aproape de Cluj decat de Timisoara. Baia Mare la fel. Nu exista nicio explicatie pentru cele doua penaly-uri neacordate galben-negrilor si pentru cele 2-1 eliminari de pe teren. Domnul Balazs s-a mai facut de ras cel putin odata, acordand un penalty gratuit lui Fabiani, tot in favoarea Clujului.

3. CFR a reusit sa mai cumpere o data trofeul, nu sa-l apere. Imi pare rau s-o spun, dar fotbalul romanesc este corupt pana la culme. Imi pare rau de Timisoara. Federatia isi bate joc de echipa

4. BraVo CFR CJ !!!! Felicitari!!!!!!! :X:X:X:X:X

5. Eu as spune ca FRF isi bate joc in primul rand de Jabba Iancu. Ca prea e tare in gura si grandoman. Sa iesi pe locul 2 in campionat si in Cupa, nu e la indemana oricui. Pacat ca locul 2 inseamna intotdeauna ca e primul care pierde. Timisoara nu a avut constanta in joc si mai ales nu a avut cojones, daca intelegeti ce vreau sa spun. E o echipa care depinde prea mult de moral.

6. Are si CFR doua cupe in peste 100 de ani de existenta. Steaua a adunat 20 de Cupe ale Romaniei in 62 de ani de la infiintare. Si poate ca ar fi fost mai multe daca ciobanul de Becali nu ar fi renuntat inca din primele tururi la ea.
    Ei, mai are si CFR-ul 18 cupe de castigat si o ajunge pe Steaua. Dar daca pana atunci se duce de unde a inceput ascensiunea, respectiv in serie C? Exista si posibilitatea sa se desfiinteze, daca pica guvernul si odata cu el domnul Boc cel Mititel, suporterul mai mult decat interesat al domnului Arpi, patronul clubului CFR?
    Forza Steaua! Becali pleaca din Ghencea! 62, ne vrem Steaua inapoi!

7. Irina, de ce nu transformi tu blogul asta in site? Asa cum sunt atatea site-uri de sport? Ti-as aduce eu suficient de multi utilizatori. Si ar fi niste comentarii pe aici. Ce zici, te-ar tenta?

8. Stiu. Si tacerea e un raspuns. Cum doresti.

9. Wow, ai pus si imagine! Ce bine arata gagicile alea doua. Blonda e dezbracata pe jumatate. Crezi ca-i arde de… chestii intime cu vreunul din uratii aia de fotbalisti? Stiu, nu conteaza mecla, conteaza banul. Nici eu nu duc lipsa… dar nu m-as incurca cu parasute de-asta, bagatoare de seama. 😀