Lituania – Romania 0-1

Marica Ciprian

Razvan Lucescu a debutat cu victorie pe banca nationalei, Romania invingand cu 1-0 in deplasare in fata Lituaniei, meci contand pentru clasamentul grupei 7 din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ciprian Marica in prima repriza, acesta avand si o bara inaintea deschiderii scorului.

Cu gandul de a razbuna umilitorul 0-3 inregistrat anul trecut in Gruia, cand Romania a pierdut la Cluj cu scor de neprezentare in fata Lituaniei, nationala lui Lucescu s-a deplasat la Marijampole hotarata sa obtina toate cele trei puncte puse in joc.

Cu sanse matematice minime de a mai obtine calificarea la Mondialul din 2010, cu un selectioner tanar, aflat la primul meci pe banca nationalei, si cu un lot schimbat aproape in totalitate, Romania a inceput partida in forta, luand prin surprindere formatia gazda prin presing prelungit si posesie net superioara.

Desi nu au existat multe faze ofensive spectaculoase sau ocazii de gol, meciul a fost unul de un nivel fotbalistic ridicat, incrancenat si cu un ritm bun, tricolorii reusind sa-si impuna jocul inca din primele minute, printr-o atitudine decisa, asteptata de mult in jocul echipei noastre nationale.

Fara nume mari in teren si cu destui debutanti, Razvan Lucescu a reusit sa le transmita elevilor sai destula determinare incat sa-i aduca in stadiul de a domina teritorial, tehnic si tactic nationala Lituaniei. Prima ocazie a romanilor a venit din stangul capitanului Cristi Chivu, care in minutul 25 a executat superb o faza fixa din marginea careului, mingea trecand foarte aproape de vinclul portii adverse.

Dupa trei minute, o aruncare de la margine exceptionala efectuata de Stankevicius a adus prima amenintare a lituanienilor, mingea cazuta in careul mic fiind respinsa de Razvan Rat. La faza imediat urmatoare Ciprian Marica a nimerit bara din dreapta lui Karcemarskas, ratand deschiderea scorului.

Insa dupa 10 minute, acelasi Marica si-a reglat mai bine sutul si a tras cu stangul superb din 20 de metri, mingea muscand pamantul in fata portarului advers pentru a intra apoi in plasa, Romania intrand, astfel, in avantaj la vestiare, total meritat dupa aspectul primei parti a intalnirii.

Lituanienii au reusit sa echilibreze situatia posesiei dupa pauza, atacand cu mai mult curaj si determinare, in timp ce romanii au preferat sa faca pasul inapoi si sa apere avantajul minim, incercand doar sa ameninte prin sprinturile lui Tanase in flancul stang si Marica pe zona centrala.

Presiunea lituanienilor a crescut la cote alarmante pe final de meci, cand echipa gazda a luat cu asalt careul lui Coman, portarul nationalei remarcandu-se cu 2 minute inainte de final la sutul lui Sernas din interiorul careului, respingand salvator de langa transversala la cea mai mare ocazie a adversarilor.

Lituania: Karcemarskas – Semberas, Skerla, M. Zaliukas, Klimavicius (Luskys 83) – Pilibaitis (Dedura 81), Sernas – Stankevicius, Kalonas (Mikouliunas 64), Cesnauskis – Danilevicius. Selecţioner: Jose Couceiro.

Romania: D. Coman – Sapunaru, Radoi, Chivu, Rat – Mara (Roman 72), Ghioane (C. Lazar 89), Apostol, Cr. Tanase – Danciulescu, Marica (M. Niculae 83). Selectioner: Razvan Lucescu.

Cartonase galbene: Pilibaitis 13, Cesnauskis 45, Klimavicius 54 / Danciulescu 42, Apostol 79

Arbitri: Jonas Eriksson – Magnus Sjoblom, Mathias Klasenius (toti din Suedia)

Stadion: Marijampole (Lituania); Spectatori: 4.000

Posted on 06/06/2009, in Fotbal, Nationala and tagged , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Felicitari Romania pentru victorie!

2. Felicitari Irina pentru cronica meciului. Valoarea cronicii bate valoarea cotei la care s-a prezentat noua echipa nationala. Si asta pentru ca excelenta gazetarita dejeana e deja consacrata. Mai au mult baietii pana sa o ajunga. Daca o vor ajunge vreodata. 🙂