Otelul Galati – FC Arges 2-0

Otelul Galati s-a impus lejer in fata Argesului, invingand cu 2-0 prin dubla lui Pena, ambele goluri fiind marcate in prima repriza. Pitestenii au evoluat in inferioritate numerica inca din minutul 30, cand Balasa a fost eliminat pentru un fault in calitate de ultim aparator.

Otelul si FC Arges si-au dat intalnire la Galati pentru o partida fara o insemnatate aparte, singura miza a galatenilor fiind o clasare in primele 10 locuri, pentru a incasa mai multi bani din drepturile de televizare, in timp ce pitestenii asteapta o decizie a FRF in cazul de coruptie, desi sunt scapati de grijile retrogradarii.

In fata propriilor suporteri, Otelul a aratat dezinvoltura in joc si a luat haturile meciului in maini inca din primele momente, reusind sa deschida repede scorul, prin Marius Pena, care a reluat cu capul din 10 metri centrarea lui Salagean de pe stanga.

Dupa o jumatate de ora de dominare, Otelul lui Grigoras a mai inscris inca o data in minutul 31, acelasi Pena transformand cu succes un penalty, acordat de Ciprian Dansa dupa faultul lui Balasa in careu asupra lui Paraschiv, jucatorul Argesului primind si cartonasul rosu.

Cu un om in minus si cu un dezavantaj de doua goluri pe tabela, elevii lui Ionut Badea au avut soarta pecetluita in aceasta partida, doar Bosneag impiedicand ca scorul sa ia proportii astronomice.

Bombardata cu centrari si suturi din toate directiile, defensiva pitesteana a facut fata cu greu asaltului ofensiv al gazdelor, portarul argesean intervenind miraculos in cateva situatii sigure de gol. Paraschiv si Rapa au fost blocati de Bosneag in minutul 35, goalkeeperul oaspetilor pastrandu-si forma excelenta si dupa pauza, cand din nou Paraschiv si apoi Salagean l-au evidentiat pe pazitorul buturilor argesene.

Finalul de meci a ramas fara realizari notabile de partea galatenilor, pitestenii nereusind nici macar o data pe intreaga durata a meciului sa-si creeze o ocazie clara de gol, plecand invinsa de la Galati, la o diferenta mai mica de scor decat a aratat situatia din teren.

Otelul: Kolev – Rapa, Sarghi (Gado 70), Jelev, S. Ilie – Giurgiu, Costin, Paraschiv, Salagean (Ionut Neagu 87) – Pena (M. Tanasa 43), Ibeh. Antrenor: Petre Grigoras.

FC Arges: Bosneag – Ad. Voicu, D. Balasa, Cazan, Poenaru – Nastasie, Tames, Bazzi, Cr. Tanase (Doman 83) – Dulcea (Voiculet 75), Iordache (Lacusta 31). Antrenor: Ionut Badea.

Cartonase galbene: Giurgiu 19, Costin 51, M. Tanasa 60 / Poenaru 71

Cartonas rosu: Balasa 29

Arbitri: Ciprian Dansa – Ioan Onicas, Sebastian Stoianof

Stadion: Otelul; Spectatori: 7.000

Posted on 31/05/2009, in FC Arges, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.