CFR Cluj – Pandurii Tg. Jiu

Pandurii Tg. Jiu a obtinut un punct pe terenul campioanei CFR Cluj, dupa un 1-1 realizat prin golurile lui Martinovic pentru gorjeni (32′) si Kone (40′)pentru clujeni. Prima repriza a apartinut aproape in totalitate oaspetilor, clujenii echilibrand jocul in apropierea pauzei, echilibrul mentinandu-se si in partea a doua a intalnirii.

Pe o ploaie rece si mocaneasca, in Gruia s-au intalnit doua echipe fara griji prea mari in acest final de sezon, CFR Cluj avand deja asigurata calificarea in Europa League, in timp ce Pandurii era scapata de amenintarea retrogradarii.

Gorjenii lui Cartu au inceput surprinzator de bine meciul, dominand prima repriza pe terenul campioanei. Prima ocazie a venit in urma unei faze personale superba creata de Raskovic (8′), care a depasit tot ce a intalnit in cale, a trecut si de Claro insa sutul sau, deviat usor de portar, a trecut pe langa poarta. Dupa doar un minut Vasilache si din nou Raskovic s-au aflat in fata golului, primul sutand intr-un adversar, iar cel de-al doilea peste poarta din foarfeca.

Jumatatea primei parti a adus o noua mare ocazie a oaspetilor. Vasilache a pasat excelent spre Vasilache, aflat nemarcat in pozitie favorabila, insa sutul acestuia l-a lovit direct in spate pe Tony, fundasul clujean salvandu-si echipa printr-un plasament excelent.

Pana la urma clujenii n-au scapat, in minutul 32 Martinovic deschizand scorul cu o lovitura de cap la coltul lung de langa Viera, dupa un corner de pe partea stanga al gorjenilor batut bine la prima bara.

Vazandu-se condusi in fata propriilor suporteri, clujenii au sporit brusc turatia motoarelor, si cu 5 minute inainte de pauza au transformat in gol prima ocazie la poarta lui Stanca. Yssouf Kone a scapat singur spre poarta pe contraatac, dintr-o pozitie suspecta de offside, invingandu-l pe portarul advers cu un sut magnific din 17 metri, mingea atingand usor transversala inainte de a intra in plasa.

Daca in prima repriza au controlat in totalitate desfasurarea ostilitatilor, gorjenii au facut inexplicabil pasul inapoi in mitanul secund, dand ocazia clujenilor sa se instaleze la carma partidei si sa ameninte poarta lui Stanca in cateva randuri. In minutul 48 Kone a pasat superb cu calcaiul spre Peralta, insa sutul acestuia a ocolit spatiul portii.

Dupa 10 minute clujenii au realizat o faza ofensiva cu adevarat fabuloasa. Tony a patruns periculos pe dreapta, a pasat inteligent in careu spre Peralta,acesta a deviat mingea spectaculos cu calcaiul in spate la Kone, al carui sut a fost retinut excelent de Stanca. Nuno Claro nu a ramas dator, si la faza imediat urmatoare si-a aratat calitatile printr-o interventie salvatoare in fata lui Grecu, scapat din marcaj in careul ardelenilor.

Finalul de meci a fost unul extrem de tensionat, cu o echipa a CFR-ului atacand in disperare in cautarea golului victoriei, in timp ce Pandurii au sperat sa prinda un contraatac norocos prin care sa puncteze. Ruiz (87′), Viera (90′) si Tony (92′) si-au trecut in cont fiecare cate o ocazie, insa Stanca a fost un adevarat inger pazitor intre buturi.

CFR Cluj: 1. Claro – 2. Tony, 18. Viera, 15. Alcantara, 4. Panin – 31. Dani – 23. Mara (77. Deac ’31), 8. Peralta (99. Ruiz ’60), 19. Culio, 7. Dubarbier – 17. Y. Kone. Antrenor: Antonio Conceicao.

Pandurii: 1. Stanca – 14. Popete, 18. Martinovici, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso – 21. Fl. Stinga, 24. Murgan, 10. Vasilache (20. Parvu ’80), 29. Grecu – 25. Tremonti (9. Tilinca ’57), 23. Raskovici (7. Arieta ’73). Antrenor Sorin Cartu.

Posted on 30/05/2009, in Fotbal, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. CFR-ul a pierdut in acest meci exact cele doua puncte cu care s-ar fi batut pentru locul 3 cu Timisoara. Ce pacaaat. Campioana termina campionatul mai joc de locul 3. Ce rusine! :)))

1. Pingback: Programul Ligii 1 2008/2009 – retur « gazetarie sportiva