Gloria Bistrita – CS Otopeni 3-1

Gloria Bistrita a invins pe teren propriu cu 3-1 pe CS Otopeni si pastreaza sanse serioase de mentinere in Liga 1. Golurile ardelenilor au fost marcate de Muresan, Frasinescu si Zaharia, pentru ilfoveni marcand Victoras Iacob.

Dupa un inceput lent de meci, cu doua echipe parca visatoare si neinteresate de fotbal, doar Gloria parand mai prezenta in joc prin ocaziile lui Zaharia (5′) si Bajenaru (9′), descatuasarea in evolutie a Bistritei si Otopeniului a venit odata cu bara lui Zaharia din minutul 19, cand fostul stelist a tras in transversala din marginea careului.

Insa, abia dupa o jumatate de ora de joc a picat primul gol, cum era firesc, in poarta Otopeniului. Bobariu a respins gresit in fata cu pieptul o lovitura libera batuta de Nalati, mingea a ajuns la Muresan care a indeplinit o simpla formalitate in fata portii. Bobariu s-a vazut nevoit sa se recunoasca invins pentru a doua oara dupa numai 4 minute, tot Nalati angajandu-l acum pe Frasinescu, lovitura sa de cap din 8 metri dubland avantajul gazdelor.

Insa Otopeniul s-a aratat decisa sa nu depuna usor armele, desi este matematic retrogradata de mai multe etape. Un moment de neatentie in aparare al bistritenilor, entuziasmati de avantajul dublu de pe tabela, l-a gasit pe Victoras Iacob, un alt fost stelist, nemarcat in careul lui Albut, care n-a mai ajuns la sutul la coltul scurt al atacantului.

Era 2-1 pentru Bistrita, insa tensiunea provocata de golurile marcate la distante de timp apropiate, au afectat si concentrarea jucatorilor, nervii fiind scapati de sub control, Hora si Rada fiind eliminati cu doua minute inainte de pauza de Augustus Constantin pentru o altercatie, ambele echipe intrand la vestiare cu un jucator in minus.

Mai mult de suferit in urma dublei eliminari au avut, insa, oaspetii care au pierdut un stalp important din aparare, lipsa lui Rada vazandu-se in minutu 67, cand Dorel Zaharia a primit o centrare perfecta de pe dreapta si din 10 metri a trimis cu capul in plasa portii lui Boariu.

Finalul de meci a surprins o echipa concentrata in aparare a gazdelor, Sabau intarindu-si defensiva prin modificari in garnitura, in timp ce Otopeniul s-a aratat resemnata, intrarile lui Chiacu si Liviu Ganea neaducand nicio modificare in joc sau pe tabela.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 18. Frasinescu, 17. Azevedo (7. Coroian ’79), 3. Ciuca, 5. Velcovici – 14. Achim (9. Negrean ’60), 16. Nalati, 4. A. Muresan, 30. Bajenaru (2. C. Petre ’74) – 24. Hora, 11. Zaharia. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

CS Otopeni: 1. Bobariu – 5. L. Ivan, 55. Nuno Diogo, 34. I. Rada, 23. S. Pana – 18. Lazici, 14. V. Negru (7. Chiacu ’79), 8. Fl. Parvu, 11. Cr. Constantin (9. Kalle ’65) – 16. Caramarin – 30. V. Iacob (19. L. Ganea ’77). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonase galbene: A. Muresan ’31, Nalati ’42, Zaharia ’68.

Cartonase rosii: Hora ’43 / Rada ’43.

Arbitri: Augustus Constantin (central) – Miklos Nagy, Octavian Sovre (asistenti) – Dan Monea (rezerva).

Observatori: Viorel Boit, Nicolae Grigorescu.

La partida au asistat aproximativ 500 de spectatori.

Posted on 29/05/2009, in CS Otopeni, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.