Unirea Urziceni – Dinamo 1-0

urziceni

Unirea Urziceni a invins la limita pe Dinamo si a trecut in fruntea clasamentului, dupa un 1-0 realizat prin golul lui Varga din minutul 25, dar si un joc mai bun  prestat de elevii lui Dan Petrescu. Dinamo ramane fara victorie la Urziceni si coboara pe locul secund, la diferenta de doar un punct.

Unirea Urziceni si Dinamo si-au dat intalnire in ultima partida din etapa a 32-a a Ligii 1 la Urziceni, unde liderul clasamentului spera sa mareasca diferenta de doua puncte in fata Unirii. Supranumita „Finala campionatului” intalnirea a depasit cota maxima de tensiune permisa cardiacilor, miza imensa a partidei afectand atat jocul cat si linistea obisnuita din tribunele stadionului Tineretului.

Daca inainte de meci suporterii dinamovisti s-au luat la bataie cu jandarmi in civil infiltrati in peluza, dar si cu cativa suporteri locali de la tribuna a doua, in teren tot dinamovistii au fost cei care au scos la iveala duritatile, elevii lui Rednic avand multe intrari la limita regulamentului sau chiar peste, care i-au dat mult de munca centralului spaniol.

Urziceniul a inceput cu atacuri desfasurate predominant pe partea stanga, fiind mai incisiva in ofensiva fata de Dinamo, care a insistat in banda dreapta dar fara sa puna in pericol careul advers. Dupa 10 minute de joc extrem de tensionat, Unirea a avut prima ocazie de gol. O centrare inalta in careul dinamovist a fost ratata de o iesire gresita a lui Dolha, jenat si de Goian, mingea a ajuns prin noroc la Galamaz care, surprins de faza, a sutat extrem de slab, Moti respingand de pe linia portii.

Desi s-a jucat in viteza, cu multe patrunderi in atac de ambele parti, meciul a fost lipsit de ocazii clare de gol, atat ialomitenii, cat mai ales dinamovistii ajungand rar sa pericliteze poarta adversa.

Deschiderea scorului a venit in minutul 25 pe fondul de dominare in joc a gazdelor. Bilasco a pasat excelent la Varga, acesta a preluat elegant, a patruns in careu si a tras sec la coltul lung, Dolha fiind depasit de faza. Dinamovistii au dat replica dupa doua minute prin Cristea, insa sutul sau de la 25 de metri a fost scos de Arlauskis de pe cadrul portii.

Jocul dur al dinamovistilor s-a lasat si cu avertismente, Muniz acordand trei cartonase galbene in primele 45 de minute lui Simao, Goian si N’Doye, primul fiind aproape de eliminare in minutul 34, cand a fost iertat de al doilea avertisment dupa un fault grosolan la Balan.

Putea fi 2-0 in minutul 36. Varga a sutat superb din lovitura libera, Dolha a respins cu un reflex incredibil, mingea a ajuns la Galamaz care din 10 metri a trimis putin pe langa poarta dinamovistilor. Cu 5 minute inainte de pauza, Marius Niculae a trecut pe langa egalare, dupa ce mingea sutata tare de Cristea s-a lovit de Galamaz si a ajuns la picioarele atacantului cainilor care a trimis din marginea careului mic direct in bratele portarului ialomitenilor.

Dupa pauza dinamovistii au declansat iuresul ofensiv, Cristea, Niculae si Niculescu, intrat in locul lui Torje, amenintand poarta lui Arlauskis prin suturi periculoase insa defensiva trupei lui Dan Petrescu s-a tinut tare pe pozitii si a rezistat eroic.

Desi a avut o evolutie buna, Adrian Cristea a fost inlocuit de Rednic cu Ze Kalanga in minutul 68, mijlocasul dinamovist aratand multa nervozitate in joc prin faulturi repetate, dar si prin greseli personale cauzate, in principal, de graba dinamovistilor de a egala. Lipsa lui Tamas in defensiva cauzata de o suspendare s-a resimtit in jocul dinamovistilor, Bilasco zburdand in unele momente in preajma careului lui Dolha.

Problemele in apararea cainilor au fost mai mari pe partea stanga, unde Simao si Bostina s-au descurcat greu in fata lui Varga si Paduretu. De aici au venit si alte doua mari ocazii ale gazdelor, prima data Paduretu (70′) tragand printre picioarele lui Moti in diagonala putin pe langa poarta, pentru ca dupa doar un minut Varga sa-si imite colegul, sutand in aceeasi directie, tot alaturi.

Cu un sfert de ora inainte de finalul timpului regulamentar, dinamovistii au solicitat un penalty la o cadere a lui Simao in careul advers, in urma unui duel umar la umar cu Varga, ialomiteanul avand o intrare mai decisa, insa arbitrul a lasat jocul sa continue. Dupa alte cinci minute, echilibrul meciului s-a rupt, Bruno Simao primind in sfarsit al doilea avertisment, fiind eliminat dupa ce a comis un fault asupra lui Varga, un gest extrem de urat, facut la nervi de dinamovist.

Minutul 85 a adus o noua faza controversata. Bostina a centrat dintr-o lovitura libera de pe dreapta, mingea s-a lovit de bara, a ajuns in centrul careului la Niculae care a impins in poarta, insa inainte arbitrul Muniz fluierase un fault in atac al dinamovistilor, golul marcat nefiind valabil.

Finalul de meci a fost unul de infarct, presarat de o multime de faulturi tari, proteste vehemente din partea jucatorlor, oficialilor sau suporterilor, cartonasele galbene venind ca pe banda rulanta in ambele tabere. Insa schimbarile efectuate de Urziceni in ultimele minute au adus o oarecare liniste in joc, dar si trecerea timpului, Muniz fluierand finalul meciului in uralele de bucurie ale ialomitenilor.

Unirea Urziceni: Arlauskis – Bordeanu, Galamaz, B. Fernandes, Brandan – Apostol (Burns 89), Paduretu, R. Gomez, Varga – T. Balan (Frunza 86), Bilasco (Onofras 90+3). Antrenor: Dan Petrescu.

Dinamo: Dolha – Scarlatache, Moti, L. Goian, Simao – Torje (Cl. Niculescu 46), N’Doye, Bostina, Ad. Cristea (Ze Kalanga 68) – Danciulescu, M. Niculae (Miranda 79). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonase galbene: Apostol 26,  Varga 40, R. Gomez 83, Fernandes 85 / Simao 14, 80,  N’Doye 42, Moti 82, Miranda 90, Cl. Niculescu 90

Cartonas rosu: Simao 80

Arbitri: Cesar Muniz – Jose Manuel Fernandez, Jesus Calvo Guadamoro (toti din Spania)

Stadion: Tineretului (Urziceni); Spectatori: 8.000

Posted on 24/05/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Super! Asa cum speram sa se intample. Unirea sa-i umfle potul(se poate spune si botul) lui Dinamo! Degeaba s-au dat Borcea si pacaliciul de Turcu de ceasul mortii, Unirea a fost mai buna si a castigat. Multumim Unirea! Datorita tie Steaua va juca si in aceasta editie in Liga Campionilor. Nu! Nu sunt nebun. Becali pregateste o fuziune cu echipa din Urziceni! Becali nu pierde nici atunci cand e evident ca a pierdut. Nu-i asa ca e dracul gol, Irina? Va becaliza si Urziceniul, dupa propria-ti expresie.