Rapid – U Craiova 0-3

rapid-craiova

Universitatea Craiova a obtinut o victorie extrem de importanta in deplasarea din Giulesti, invingand Rapidul cu 3-0 prin dubla lui Florin Costea din ultimele 10 minute si golul lui Mihai Costea din prelungiri. Partida a fost una exceptionala, cu un ritm de joc cu mult peste media campionatului, ambele echipe avand o sumedenie de ocazii de gol care au crescut la maximum, gradul de spectaculozitate al meciului.

Aflate la doar un punct distanta pe locurile 5 si 6 ale clasamentului, Rapid si Universitatea Craiova nu au avut alta optiune decat victoria in Giulesti, orice alt rezultat amenintand calificarea in cupele europene. Daca Rapidul venea dupa trei victorii consecutive, Craiova se afla la primul meci de la demiterea lui Nicolo Napoli, acesta fiind inlocuit pe banca de Ionel Gane.

Purtati pe sus de 10.000 de suporteri incandescenti, atat la propriu cat si la figurat incurajarile, cantecele, fumigenele si tortele rapidistilor dand nastere uui adevarat spectacol, giulestenii au inceput tare partida, dominand autoritar primele 10 minute, in care Dica si Cesinha de doua ori au fost aproape de a deschide scorul.

La prima actiune de atac a oltenilor in careul advers, Prepelita a fost agatat de o interventie prin alunecare a portarului Andrade, arbitrul bulgar acordand imediat penalty pentru Universitatea. Insa executia slaba, fara prea mult elan a capitanului Dorel Stoica(13′) n-a facut decat sa-i acorde portarului giulestean sansa de a-si repara greseala, goalkeeper-ul respingand in corner de langa bara din stanga sa. Stoica a mai ratat un penalty in acest retur in infrangerea cu 1-0 in fata Timisoarei, un alt meci de importanta capitala a oltenilor.

Stafeta ocaziilor de gol a ajuns apoi in tabara giulestenilor, Spadacio (17′) sutand din prima peste poarta, dupa ce s-a trezit cu mingea la picior singur in careu, Dilevski nereusind sa respinga o centrare parabila. Craiova a dat replica prin sutul naprasnic al lui Wobay, dar pe langa poarta, pentru ca Pinto(24′) sa rateze incredibil din 10 metri, mingea deviata de el din centrarea lui Maftei trecand alaturi.

Cu 5 minute inainte de pauza, Rose a desenat o faza superba in banda stanga, unde a scapat usor de Fernandes, a centrat la Njock, insa acesta a sarit peste minge in loc sa suteze, Costea nereusind sa mai ajunga la balon. La faza imediat urmatoare, rapidistii au scapat pe contraatac, insa sutul lui Spadacio de la peste 30 de metri a fost parat de Bornescu.

Statistica partidei

La doua minute de la reluare, Craiova a fost din nou la cativa centimetri de gol, sutul lui Dorel Stoica din lovitura libera de la 35 de metri lovind cu putere transversala portii lui Andrade, care a scapat cu fata curata pentru a doua oara in fata capitanului oltean. Momentele bune de joc ale oltenilor au continuat, Wobay(57′) avand o depasire senzationala pe dreapta in fata lui Constantin, insa centrarea sa in fata portii a fost trimisa de Njock peste transversala din 6 metri.

Rapidul a replicat imediat printr-o centrare a lui Spadacio de pe stanga, respinsa cu greu de Bornescu pana la Djalovic(59′), acesta a sutat in portar din apropiere, mingea a fost deviata la Pinto care a trimis si el spre poarta, insa Bornescu a avut o a treia interventie incredibila, pastrand poarta inchisa. Dupa cateva minute o incursiune a lui Cesinha in careul oltenilor a ridicat iar nivelul emotiilor, mingea ajungand la Djalovic(62′), insa sutul acestuia pe jos l-a lovit pe Dananae in fata portii.

Jocul spectaculos pe contre a continuat, fazele periculoase mutandu-se la poarta cealalta, unde Prepelita a trimis o centrare perfecta de pe dreapta la Njock(66′), care, complet liber in trei metri, a trimis inexplicabil alaturi. Tot Njock a trecut pe langa gol dupa patru minute, lovitura sa puternica de cap din 10 metri fiind scoasa fenomenal de sub transversala de Andrade.

Daca timp de aproape 80 de minute Florin Costea a fost doar o umbra in atacul Craiovei, golghetereul oltenilor s-a trezit in minutul 80 cand a fost gasit cu o pasa excelenta la limita offside-ului, a patruns singur pe stanga si l-a executat pe Andrade cu un sut cu dreptul, aducand deschiderea scorului pentru echipa sa. Afectati de primirea golului, giulestenii au mai incasat o lovitura in doar trei minute, acelasi Florin Costea finalizand un contraatac al Craiovei, dupa o pasa cat o jumatate de gol de la Prepelita.