Gaz Metan Medias – Gloria Bistrita 3-1

Gaz Metan Medias a invins categoric Gloria Bistrita, scor 3-1, prin dubla lui Bud si reusita lui Grillo, dupa o partida dominata aproape integral de medieseni in fata unei echipe a Bistritei extrem de slaba, care s-a trezit doar la final cand Ciuca a marcat golul de onoare

Despartite de doar 5 puncte in clasament inaintea acestei etape, Gaz Metan Medias si Gloria Bistrita se aflau in lupta directa pentru evitarea retrogradarii, bistritenii avand avantajul pozitiei mai bune, in timp ce mediesenii se aflau chiar sub linia ce desparte zona rosie de echipele aflate in afara retrogradarii.

Cu cutitul la os dupa infrangerea de la Iasi, Gazul a inceput partida  cu vecinii ardeleni avand acceleratia apasata la maximum, elevii lui Cristi Pustai reusind sa deschida scorul dupa doar trei minute de joc. O centrare de pe partea dreapta l-a gasit pe Bud in fata portii, acesta trimitand cu capul din plonjon in plasa portii lui Albut.

Mediasul a continuat presingul sufocant si in minutul 12 Grillo a dublat diferenta de pe tabela tot cu o lovitura de cap, dupa ce s-a inaltat excelent in urma centrarii de pe stanga trimisa de Eric. Abia dupa jumatatea primei reprize au reusit bistritenii sa realizeze un atac mai consistent in jumatatea adversa, echilibrarea jocului venind si dupa o retragere in aparare a gazarilor, aflati la adapostul avantajului multumitor.

Bud putea face 3-0 pentru Medias in minutul 36, insa a ajuns cu o secunda mai tarziu in centrul careului pentru a trimite in poarta centrarea lui Eric de pe stanga, dupa un contraatac al gazdelor. Tot in urma unei faze ofensive in viteza a ajuns si Dudita in pozitie de finalizare, insa dupa o cursa solitara prelungita, acesta a sutat slab pe langa poarta.

Dupa pauza incercarile de a reveni pe tabela ale bistritenilor s-au dovedit fara succes, mai periculosi ramanand tot mediesenii. Todea(53′) i-a dat emotii lui Albut cu un sut superb de la distanta, pentru ca dupa doar un minut Markovic sa rateze incredibil din 5 metri, acesta nereusind sa loveasca bine cu capul centrarea lui Kubala de pe dreapta.

Cu 20 de minute inainte de final Bud l-a incercat din nou pe Albut cu un sut de la distanta, reusind sa-l invinga la o a doua faza de atac in acelasi minut, cand Albut a respins in fata un sut puternic al lui Hoban, Bud a venit lansat din spate si a trimis balonul in poarta lasata goala de goalkeeper-ul Gloriei.

Era 3-0 si bistritenii nu reusisera pana atunci nici macar o ocazie de gol. Abia in minutul 77 au ajuns elevii lui Sabau sa ameninte cu adevarat poarta lui Vatca, Silvasan trimitand alaturi cu capul din mijlocul careului. Au urmat doua ocazii ale lui Borbely, ambele fiind retinute de Vatca, prima data un sut pe jos din 10 metri, apoi o lovitura de cap din apropierea portii.

In prelungiri, Ciuca a reusit sa inscrie golul de onoare al bistritenilor la o faza in care apararea gazdelor era deja cu gandul la vestiare, bistriteanul trimitand cu capul din fata portii dupa o centrare din lovitura libera la care defensiva Gazului n-a avut nicio reactie.

Gaz Metan: Vatca – Hoban, Grillo, Buzean – Dudita (Parvulescu 63), Eric (M. Voicu 83), Koubala, Nohai, Markovic – Todea, Bud (Prodan 78). Antrenor: Cristian Pustai.

Gloria Bistrita: Albut – Frasinescu, Ciuca, Muresan, Velcovici – C. Petre, Negrean (Borbely 55), Marginean (Achim 14), Miclaus (Sanmartean 77) – Silvasan, Coroian. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: Nohai 42, Dudita 23, Koubala 63, Parvulescu 90 / Miclaus 6, Velcovici 25, Borbely 71,

Arbitri: Anastasios Kakos – Dimitri Koukos, Konstantinos Vlachos (toti din Grecia)

Stadion: Municipal Gaz Metan; Spectatori: 4.000

Posted on 23/05/2009, in Fotbal, Gaz Metan Medias and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.