Dinamo – FC Timisoara 3-1

Desi a fost condusa cu 1-0 din minutul 10, prin golul lui Gigel Bucur, Dinamo a intors rezultatul prin dubla lui N’Doye si golul lui Marius Niculae, dinamovistii dominand autoritar partida in fata unei echipe de nerecunoscut a Timisoarei, care a jucat fotbal doar 10 minute

Cu gandul la cele 6 puncte pe care le-ar putea primi inapoi si care i-ar putea duce in fruntea clasamentului, timisorenii au inceput tare in Stefan cel Mare meciul cu Dinamo, cainii lui Rednic parand putin afectati de victoria inregistrata de Unirea Urziceni la Galati.

Dupa cateva faze bune de atac ale banatenilor, Gigel Bucur(10′) a ridiculizat apararea dinamovista, trecand usor de Moti si apoi de Tamas, pentru a ramane singur in careu cu Matache, pe care l-a executat scurt cu un sut cu stangul la coltul scurt, deschizand scorul.

Era doar minutul 10 si dinamovistii isi vedeau visul de calificare in Champion League spulberat. Insa dupa cateva momente de panica, elevii lui Rednic au renascut brusc si au declansat iuresul ofensiv la poarta lui Pantilimon. N’Doye, Bostina si Tamas l-au incercat pe portarul timisorenilor cu cateva suturi superbe de la distanta, in minutul 27 Niculae avand ocazia de a egala, insa a preferat o pasa in locul unui sut din 6 metri si a fost blocat.

A urmat o noua ocazie a lui Bucur(31′), sutul sau pe jos, din devierea lui Magera, trecand aproape de poarta gazdelor, pentru ca dupa 4 minute Matache sa intervina senzational la o minge pe care scria gol, trimisa de Stancu.

Apropierea pauzei a aprins si mai mult jocul dinamovistilor, care n-au acceptat ideea de intra la vestiare codusi pe tabela. Ploaia de centrari in careul Timisoarei i-a dat multe batai de cap lui Pantilimon, care a intervenit salvator in cateva situatii, insa n-a mai avut ce face la o torpila trimisa de N’Doye (40′), dupa o minge respinsa gresit de Nibombe din propriul careu.

Egalarea dinamovistilor a provocat spectacolul din tribune, unde suporterii cainilor au desfasurat un spectacol impresionant de lumina si culoare, atmosfera creata dand aripi gazdelor, care au reusit sa mai inscrie inca o data. Latovlevic a tratat cu usurinta o centrare d epe stanga a dinamovistilor, acordand usor corner in loc sa lase mingea la Pantilimon, care putea retine. Bostina a batut bine lovitura de colt, portarul timisorean a iesit aiurea si Niculae a trimis cu capul in plasa pentru 2-1.

Tot in urma unei greseli personale de neinteles a venit si al treilea gol al cainilor. Parks a pierdut usor o minge, Danciulescu a scapat in careu, unde a fost oprit prin fault de Badoi si Alexandru Tudor a acordat imediat penalty pentru Dinamo. N’Doye(49′) si-a asumat sarcina executarii loviturii de la 11 metri si a tras cu sete sus, la vinclu, fara sanse pentru Pantilimon.

Daca in startul meciului timisorenii au dat impresia ca sunt intr-o forma excelenta, rasturnarea de scor a provocat o schimbare inexplicabila si in jocul elevilor lui Balint, acestia nereusind sa lege trei pase in ofensiva, desi dinamovistii facusera pasul inapoi la adapostul celor doua goluri diferenta. Nici introducerea lui Parks si Maxim in locul lui Nibombe si Curtean n-au adus imbunatatiri in evolutia banatenilor, care au suferit si din cauza disparitiei totale din joc a lui Gigel Bucur.

Timisorenii au incercat pe final sa reduca din diferenta, profitand de retragerea adversarilor, insa trupa de pe Bega n-a reusit mare lucru, doar Bucur dand impresia ca isi doreste mai mult de la aceasta partida, insa atacantul timisorenilor n-a putut sa realizeze nimic de unul singur, centrarile sale nefiind utilizate de coechipieri.

Dinamo: Matache – Scarlatache, Moti, Tamas, Simao – Ze Kalanga (Vranjkovic 61), N’Doye (Mitea 89), Ad. Cristea, Bostina – Niculae, Danciulescu (Niculescu 80). Antrenor: Mircea Rednic.

FC Timisoara: Pantilimon – Badoi, Luchin, Nibombe (Parks 46), Latovlevic – St. Stancu, Cisovski, Borbely, Curtean (Maxim 60) – Magera (Abiodun 83) – Bucur. Antrenor: Gabi Balint.

Cartonase galbene: Tamas 65, Niculescu 82

Arbitri: Alexandru Tudor – Cristian Nica, Aurel Onita

Stadion: Dinamo; Specatori: 14.000

Posted on 17/05/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Blat ordinar. Mictionez pe Borcea, Turcu si Badea in egala masura Caini corditi…

1. Pingback: Programul Ligii 1 2008/2009 – retur « gazetarie sportiva