Farul Constanta – FC Arges 2-0

Farul a obtinut o victorie meritata pe teren propriu cu FC Arges, invingand cu 2-0 prin reusitele lui Rusmir si Chico, pitestenii nereusind sa inscrie, desi au evoluat in superioritate numerica din minutul 59 cand Gerlem a fost eliminat.

Dupa o evolutie surprinzatoare in prima jumatate a returului, FC Arges dadea impresia ca poate ataca locurile care asigura calificarea intr-o cupa eruropeana, insa recentele scandaluri de coruptie in care este implicat clubul au facut ca situatia pitestenilor sa mearga din rau in mai rau.

La Constanta, cu Farul, pitestenii au predat armele, amenintarile din ce in ce mai clare cu retrogradarea facandu-i pe elevii lui Badea sa adopte o atitudine dezinteresata in partida cu constantenii. Farul n-a avut probleme in a-si impune jocul si in minutul 11 Rusmir a deschis scorul dupa o pasa superba de la Gerlem, cel mai bun jucator al gazdelor.

Diferenta de pe tabela s-a dublat in minutul 36, cand marcatorul primului gol a pasat excelent in fata portii pentru Chico, acesta impingand mingea in plasa portii lui Bosneag.

Meciul a fost unul linistit, fara multe faze de poarta sau situatii spectaculoase, cei nici 400 de spectatori fiind plictisiti de evolutia jucatorilor din teren. Asta doar pana in minutul 57, cand Gerlem a vazut cartonasul galben pentru un fault la Balasa. Vazand ca jucatorul sau este foarte nervos, antrenorul constantenilor a vrut sa-l inlocuiasca, insa n-a reusit, Gerlem vazand al doilea galben pentru gesturi obscene fata de spectatori in momentul cand se pregatea sa pregateasca terenul.

Eliminarea lui Gerlem a dat putin curaj pitestenilor, care s-au vazut in situatia de a juca in superioritate numerica. Jocul s-a schimbat brusc, oaspetii luand cu asalt careul lui Curca, unde Voiculet a trecut de cateva ori pe langa gol din situatii excelente, insa Curca a scapat fara gol primit.

Farul: 1. G. Curca – 77. Matel, 4. Rastovaci, 23. Fl. Patrascu, 5. Vukomanovici – 21. Bacila (88. D. Florea ’74), 13. Rusmir (11. Larie ’89), 10. Gerlem, 19. Teekloh – 14. C. Voiculet – 13. Chico (17. Mendy ’90+3). Antrenor: Lucian Marinof.

FC Arges: 1. Bosneag – 2. M. Stan (27. Ad. Voicu ’80), 5. Balasa, 3. Lacusta, 23. Poenaru (24. V. Stan ’22) – 11. Nastasie, 10. Tames, 4. Bazzi, 9. Cr. Tanase – 13. Dulcea (24. Ad. Voiculet ’62), 20. Ad. Iordache. Antrenor: Ionut Badea.

Posted on 16/05/2009, in FC Arges, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.