Unirea Urziceni – CFR Cluj 1-1

urziceni-cfr

Unirea Urziceni si CFR Cluj au incheiat la egalitate, scor 1-1, o partida de maxima importanta pentru cele doua echipe. Remiza nu ajuta insa nicuna dintre parti, dar le aduce o oarecare liniste. Mara a deschis scorul pentru CFR in minutul 5, autogolul lui Galiassi restabilind egalitatea in minutul 14.

Unirea Urziceni si CFR Cluj au jucat pe viata si pe moarte partida din etapa 30. In timp ce ialomitenii au pornit cu gandul ca o victorie ii putea aduce la egalitate de puncte cu liderul Dinamo in varful clasamentului, clujenii aveau sansa sa urce pe locul 4 in clasament in fata Steleisi sa dea o mana de ajutor celor de la Dinamo printr-o infrangere a Urziceniului.

Urziceniul a inceput cu o formula improvizata cu Brandan pe postul de fundas stanga, in timp ce Bordeanu a avut loc doar pe banca de rezerve. De cealalta parte, clujenii nu au fost impresionati de amenintarile oficialilor Urziceniului referitoare la folosirea lui Yssouf Kone, acesta fiind insa pe banca de rezerve, acuzand o usoara accidentare la genunchi. Tot pe banca a stat si Gabi Muresan, fundasul fiind pedepsit din nou pentru evolutiile slabe din ultima vreme.

Meciul a fost tare inca din start. Dupa o ocazie a lui Varga in minutul 3, un contraatac excelent al clujenilor a adus deschiderea de scor inca din minutul 5. Pereira a centrat de pe partea stanga si fostul jucator al Unirii, Bogdan Mara, a inscris in poarta lui Arlauskis cu o lovitura de cap surprinzatoare. Atacantul clujenilor a avut insa decenta de a nu se bucura excesiv dupa marcarea golului.

Ialomitenii au resimtit primirea golului atat de devreme, insa au reusit sa se adune dupa cateva minute de joc confuz si sa urce amenintator in jumatatea adversa. Egalarea a venit aproape imediat. La o lovitura libera  executata de Paduretu de pe stanga, mingea a fost deviata de Brandan in fata portii pana la Galiassi(14′) din care a intrat in poarta, Nuno Claro fiind pacalit de interventia fundasului.

A urmat o perioada de joc in forta, cu multe faulturi dure, la care Gocek Huseyin, arbitrul turc al partidei, a raspuns cu calm, in stil englezesc, fara sa acorde cartonase galbene, cu toate ca se impuneau avertismente la un fault al lui Mehmedovic(7′) asupra lui Ruiz, la intrarea cu talpa a lui Tony(13′) la Brandan, si chiar cartonas rosu la o interventie facuta de Alcantara(18′) la Bilasco. Maniera de arbitraj a turcului l-a scos din sarite pe Dan Petrescu, tehnicianul ialomitenilor neavand de obicei nevoie de multe motive pentru a-si iesi din fire.

Implinirea primei jumatati de ora a meciului a adus o mare ocazie de gol in contul gazdelor. Alcantara a facut o greseala de incepator, mingea a ajuns la Bilasco, atacantul punand toata forta de care dispunea in sut, insa nu l-a si cadrat, mingea ocolind poarta. Clujenii au dat replica prin Mara, insa nici acesta nu a sutat pe poarta, pentru ca peste un minut Galamaz sa reia cu capul pe langa poarta.

Dupa pauza, meciul a fost mult mai linistit si asezat, cele doua echipe concentrandu-se mai mult sa nu primeasca gol, fazele de constructie fiind mai cursive si mai calculate. O iesire gresita a lui Nuno Claro la o lovitura libera executata excelent de Apostol de pe stanga, putea aduce deschiderea scorului in minutul 57, insa mingea a ocolit de putin spatiul portii.

Replica clujenilor a venit abia dupa 20 de minute de joc lipsit de faze insemnate. Dubarbier a patruns superb pe stanga si a intors mingea in careu pentru Mara, acesta trecand pe langa dubla cu o executie care tintea coltul lung, insa mingea a trecut pe langa poarta Urziceniului. Dupa cateva secunde, Tony putea inscrie in poarta goala, Arlauskis fiind cazut in careu in urma unei interventii in fata lui Pereira, insa mingea a fost scoasa de ialomiteni de pe linia portii.

Finalu de meci a fost caracterizat printr-un joc confuz de ambele parti. Nici Unirea, nici CFR n-au mai dorit sa riste primirea unui gol decisiv, preferand sa tina mingea cat mai mult si sa blocheze culoarele spre propria poarta, ocaziile de gol lipsind.

Unirea Urziceni: Arlauskis – Epaminonda, Galamaz, Mehmedovic, Brandan – Varga (S. Frunza 84), Ricardo, Paduretu, I. Apostol – Bilasco (Danalache 90), Rusescu (T. Balan 62). Antrenor: Dan Petrescu.

CFR Cluj: Nuno Claro – Tony, Galiassi, Alcantara, Panin – Dani – Mara, Peralta (G. Muresan 79), Culio, Pereira – Ruiz (Y. Kone 60). Antrenor: Antonio Conceicao.

Cartonase galbene: Balan 78 / Culio 81, Dani 90+4

Arbitri: Huseyin Gocek – Serkan Ok, Tarik Ongun (toti din Turcia)

Stadion: Tineretului; Spectatori: 5.000

Posted on 10/05/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Al naibii Mara! A tinut el mortis sa inscrie in poarta fostei sale echipe! Ca sa demonstreze ce? Ca daca patronul Unirii nu ar fi renuntat la el, golul pe care l-a marcat ar fi fost in contul ialomitenilor, care ar fi castigat astfel cu doi la zero? Foarte posibil.
    Cum ai stat tu Irina draga sa vezi si acest ultim meci al etapei? Eu pe toata perioada disputarii lui, am dormit bustean. Cu gandul la tine si la minunata cronica pe care o vei scrie.

1. Pingback: Programul Ligii 1 2008/2009 – retur « gazetarie sportiva