Dinamo Bucuresti a castigat Cupa Romaniei la rugby

Sambata a avut loc pe stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti finala Cupei Romaniei la rugby, in care s-au gasit fata in fata eternele rivale Steaua si Dinamo.

In fata unor tribune aproape pline, intrarea fiind libera la acest meci, cele doua echipe au fost aproape tot timpul la egalitate, atat pe teren cat si pe tabela de marcaj.

Dinamo a deschis scorul prin lovitura de pedeapsa executata de Stanca. Dar Steaua a revenit cateva minute mai tarziu si a egalat, apoi a preluat conducerea prin penalitatea transformata de Vlaicu, dupa eliminarea mijlocasului la gramada dinamovist, Ciprian Caplescu.

Dinamo a restabilit egalitatea, insa, cu cateva minute inainte de finalul primei reprize, Steaua s-a desprins din nou, tot printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Vlaicu, scorul la pauza fiind 12-9 pentru ros-albastri.

Egalitatea valorica dintre cele doua rivale s-a vazut si in repriza secunda, cand pana aproape de fluierul de final al lui Radu Petrescu, Steaua s-a aflat la conducere, fiind egalata tot timpul de Dinamo.

Insa, cu doar cateva minute inainte de terminarea meciului, cand scorul era egal 18-18, profitand de lipsa de concentrare din tabara stelista, Razvan Stanca scapa in atac si realizeaza primul eseu al partidei si ulterior si transformarea, ducand-o pe Dinamo in avantaj.

Socul este resimtit din plin de stelisti, care le ofera ocazia elevilor lui Stefan Demci si Daniel Neaga sa mai inscrie un eseu, prin Florin Tasca, acesta stabilind si scorul final al partidei, 30-18 pentru Dinamo, care castiga pentru a 11-a oara acest trofeu.

Posted on 10/05/2008, in Alte sporturi and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.