Cronica meciurilor din etapa a 22-a

Etapa cu numarul 22 a Ligii 1 a debutat vineri, la Mioveni unde s-au intalnit Dacia si Gloria Bistrita. Cu Sorin Cartu, revenit pe banca dupa meciul pierdut cu Dinamo, in etapa trecuta, gazdele nu au reusit decat un rezultat de egalitate 0-0 cu elevii lui Ioan Ovidiu Sabau. Partida nu a prezentat multe faze de poarta, ambele echipe preferand jocul la mijlocul terenului, dovada a faptului ca cei doi tehnicieni au pregatit bine partida din punct de vedere tactic, cu un plus pentru bistriteni in ceea ce priveste dominarea. Spatiile lasate fiind foarte putine, la fel de putine au fost si ocaziile de gol ale celor doua formatii. Din prima repriza putem retine ocazia incredibila a lui Tilinca din minutul 10 sau greseala lui Tatarusanu din minutul 32 cand pitestenii au fost foarte aproape de a marca. Din cea de-a doua repriza amintim doar de ocazia lui Hristu Chiacu din minutul 63, cand atacantul a ratat din 6 metri.

A doua partida a etapei s-a disputat la Cluj, unde liderul campionatului a primit vizita Gloriei Buzau. Partida a fost dominata de la primul si pana la ultimul fluier al lui Laurentiu Dansa de catre elevii lui Ioan Andone, care au si reusit victoria prin golurile marcate de Trica (25’) si Dubarbier, imediat dupa pauza (49’). Scorul putea fi mai mare daca in minutul 33 Cadu ar fi transformat penalty-ul oferit gratuit de centralul intalnirii, insa Minca a fost la post. Singurul moment periculos al buzoienilor s-a petrecut in minutul 66 cand Panin respinge gresit o minge care loveste bara, Nuno Claro scotand mingea de pe linia portii clujenilor.

Sambata, s-au intalnit la Arad UTA si Otelul Galati. Ardelenii au inceput meciul in atac, avand de trei ori ocazia sa deschida scorul prin suturile lui Zaharia, Baltoi si Florin Dan, insa portarul moldovenilor, Kolev, a inchis poarta echipei sale. Cei care au marcat au fost, insa, otelarii prin golul lui Jula din penalty din ultimul minut al primei reprize, dupa faultul lui Mihut asupra lui Daniel Stan. Aradenii au incercat egalarea in repriza secunda, poarta Otelului fiind luata la tinta de Baltoi de trei ori si Edson, care chiar a reusit sa marcheze, insa golul a fost anulat corect pe motiv de offisde. In urma acestui rezultat UTA ramane pe pozitia 16 in clasament, iar sansele de a ramane in prima liga par din ce in ce mai mici.

Urmatoarea partida a etapei a 22-a le-a gasit fata in fata pe Unirea Urziceni si Universitatea Craiova. Vazut ca un meci facil pentru elevii lui Dan Petrescu, partida s-a dovedit extrem de dificila pentru acestia, Unirea intalnind o echipa foarte curajoasa si determinata a Craiovei. Cu toate ca gazdele deschid scorul in minutul 16 prin lovitura de cap a lui Bogdan Mara, iar apoi isi maresc avantajul in minutul 21 prin Onofras, leii lui Nicolo Napoli nu se lasa, iesind cu mai mult tupeu la atac. Reusesc sa reduca din diferenta prin lovitura de cap a lui Baird (39’), cel mai periculos jucator al oltenilor, si egaleaza in a doua repriza prin Wobay (53’), dupa o gafa de incepator a lui Stelea. Rezultat echitabil intre cele doua formatii, cu toate ca Unirea trebuia sa beneficieze de un penalty in urma unui fault in careu asupra lui Mara, insa Aurelian Bogaciu da doar lovitura libera pentru gazde din afara suprafetei de pedeapsa.

La Tg. Jiu, Pandurii au intalnit pe Steaua, intr-un meci disputat cu casa inchisa. Vazuti ca victime sigure de catre stelisti, oltenii condusi de pe banca de Eugen Neagoe, proaspat revenit la conducerea echipei, au dominat partida, fiind mai periculosi si cu o pofta mai mare de joc decat oaspetii. Elevilor lui Marius Lacatus nu le-a iesit aproape nimic, acuzand starea proasta a gazonului, insa o cauza a jocului slab ar putea fi si euforia dupa victoria de pe teren propriu in fata liderului CFR. Bara lui Vasilache din minutul 37 da semnalul stelistilor ca Pandurii nu sunt o echipa usor de batut si Lacatus il arunca in lupta pe Habibou in minutul 51, in locul lui Nicolita. Dupa o ocazie imensa de a marca a oltenilor, in acelasi minut 60, Steaua obtine o lovitura libera in urma careia Ovidiu Petre marcheaza dupa ce mingea trimisa de Habibou spre poarta a fost respinsa de Mingote. Cu toate ca incearca egalarea pe final, prin Vasilache, cel mai bun jucator al gazdelor, partida se incheie cu victoria Stelei, o victorie nemeritata dupa aspectul jocului.

Derby-ul Moldovei a avut loc la Iasi unde a facut deplasarea Ceahlaul Piatra Neamt. Chiar daca nu a putut conta pe Leonard Naidin, Adrian Ilie si Straton, Ionut Popa a pregatit foarte bine partida, Iasiul reusind cea de-a patra victorie pe teren propriu din ultimele 5 meciuri. Singurul gol al partidei a fost marcat de Balba, in minutul 45, dupa o centrare perfecta a lui Miclea de pe partea stanga. Cu toate ca a dominat la capitolul posesie in prima repriza, Ceahlaul a resimtit din plin primirea golului si nu au mai avut replica in repriza secunda, inregistrand al saselea esec consecutiv in aceasta editie a campionatului.

SC Vaslui – Universitatea Cluj a reprezentat si una dintre surprizele etapei, elevii lui Alpar Mezaros terminand la egalitate 0-0 cu echipa de pe locul 7 condusa de pe banca de Dorinel Munteanu. Clujenii au inceput meciul in ofensiva, punand permanent presiune pe o echipa a Vasluiului parca surprinsa de tupeul oaspetilor. Avand in belgianul Merlier un adevarat protector al portii, ardelenii incearca deschiderea scorului prin Nemanja Jovanovic (6’) si Goga (16’ si 31’) insa suturile acestora nu au rezultat pe tabela. Moldovenii echilibreaza jocul in partea secunda insa Merlier, eroul clujenilor, scoate tot. O activitate intensa a avut si centralul partidei, Andrei Ionita, care a impartit nu mai putin de 10 cartonase galbene jucatorilor celor doua formatii.

Cea mai mare surpriza a etapei s-a inregistrat in Stefan cel Mare, unde Dinamo a incheiat printr-o remiza alba intalnirea cu Farul Constanta. Ion Marin a pregatit foarte bine acest meci, bazandu-se in principal pe defensiva, lucru obisnuit pentru o echipa care joaca in deplasare. Elevii lui Gigi Multescu, proaspat instalat pe banca lui Dinamo, n-au reusit sa sparga defensiva oaspetilor, Bratu si Adrian Cristea, in prima repriza si, din nou Bratu, in repriza secunda nereusind sa-l invinga pe Vlas. Pe final marinarii au incercat sa obtina victoria dar ocaziile uriase ale lui Voiculet si Gerlem n-au avut efect pe tabela.

Etapa s-a incheiat cu meciul dintre Rapid si Poli Timisoara, doua echipe “prietene” care au jucat un fotbal frumos si spectaculos presarat cu multe ocazii de gol. Cu toate acestea, singurul gol al meciului a fost marcat de Arman Karamyan in minutul 36, dintr-o pasa a lui Badoi de pe partea dreapta, dupa ce mingea iesise in afara terenului, insa arbitrul nu observa infractiunea. Egalarea putea veni dupa o centrare a lui Cesinha in minutul 41, cand Milhazes a fost aproape de a marca in propria poarta, dar Popa a scos mingea cu un reflex incredibil. Acelasi Popa a intervenit incredibil si in repriza secunda cand Joao Paolo (63’) a sutat din 6 metri spre poarta timisorenilor. Poli obtine o importanta victorie in deplasare cu care ajunge pe locul 4, iar Rapid ramane pe locul 2, la egalitate de puncte cu Steaua.

Posted on 09/03/2008, in Fotbal, Liga 1 and tagged . Bookmark the permalink. 5 comentarii.

1. Ce pacat ca a fost scapat atat de usor Badoi… Decat Surdu sau Nicolita mai bine aveam un astfel de jucator pe banca.

2. Sam Murray

YYO, nu te supara pe Sam cel crunt, dar poate reusesti sa faci o pagina separata cu „creatia OLS-ista”. Zau, e ca nuca in perete aici… 😉

3. o sa incerc Sam 🙂

4. penalty pentru unirea?!
    probabil doar tu ai vazut…

in tur ne au batut cu un panalty inventat de augustus in min 90! chiar iti doreai acelasi lucru si in retur?

sa ti spun ceva: craiova niciodata nu este un adversar facil…este imprevizibil,la fel ca si patronii echipelor de fotbal,care cateodata doresc ca unele echipe sa devina ” facile ” pentru adversari.