Cronicile etapei 21 – toate meciurile

Lupta pentru titlu se ascute: Steaua bate CFR-ul dupa un meci fabulos, Timisoara si Unirea Urziceni remizeaza, Pandurii devin noua lanterna rosie a clasamentului.

Etapa a debutat la Piatra Neamt, unde Ceahlaul a pierdut in fata Farului Constanta, prin golul marcat din penalty de Cristian Schiopu in minutul 7. Dupa infrangerea din etapa precedenta in Stefan cel Mare, elevii lui Hizo n-au reusit sa se adune, greselile din defensiva dar si ineficacitatea atacului ducand la a doua infrangere consecutiva din aceasta primavara. De cealalta parte, Farul, mai prezenta in joc si mai periculoasa la poarta lui Savu a reusit prin aceasta victorie sa urce pe pozitia a 13-a a clasamentului, indepartandu-se de zona rosie a retrogradarii.

Tot un meci lipsit de spectacol a avut loc la Reghin, unde Gloria Bistrita a primit vizita moldovenilor de la SC Vaslui. Contrar tuturor asteptarilor, nici una dintre echipe nu a reusit sa marcheze, ocaziile de gol fiind foarte putine. Avandu-i pe Paraschiv si Tilinca drept cei mai periculosi jucatori, Gloria nu a reusit sa se impuna in fata Vasluiului cu un Haisan sigur in interventii. Vasluienii lui Dorinel Munteanu si-au dezamagit fanii veniti in numar mare la Reghin, care se asteptau ca echipa lor favorita sa se impuna si in acest meci cum au facut-o in etapa precedenta cand au castigat cu 3-0.

Spectacolul fotbalistic si-a aratat, insa, fata in partida de la Cluj, dintre Universitatea si UTA. Invingatorii Rapidului din ultima etapa a campionatului au inceput meciul in forta si au reusit sa deschida scorul in minutul 11 prin lovitura de cap a lui Silvasan. Jocul s-a disputat intr-un ritm alert, clujenii fiind cei care au avut ocaziile mai clare de a se detasa pe tabela. Totusi, dupa o serie de cornere, Baltoi reuseste egalarea tot cu o lovitura de cap. Repriza secunda a debutat, ca si prima cu UTA in defensiva, presata de atacantii clujeni. Presiunea are rezultate si la 5 minute de la reluarea meciului Silvasan reuseste dubla, marcand pentru 2-1. Aradenii incearca revenirea in joc iar clujenii se retrag in aparare, dorind sa-si apere avantajul minim. Insa, dupa cum s-a intamplat si in prima repriza cand au cedat terenul, clujenii sunt egalati in urma golului marcat de Amoreirinha din minutul 62. Dupa alte ocazii ale clujenilor si eliminarea de la aradeni a lui Todea pentru cumul de cartonase galbene, elevii lui Alpar Mezaros n-au mai reusit sa inscrie, partida terminandu-se cu un 2-2 spectaculos, rezultat care nu ajuta nici una dintre echipe, aflate in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Dupa victoria din sferturile Cupei Romaniei, cand Dacia Mioveni a eliminat surprinzator Dinamo, meciul din campionat a trezit un interes crescut pentru iubitorii fotbalului. Insa, de aceasta data, jucatorii lui Sorin Cartu n-au mai reusit surpriza, Dinamo impunandu-se cu 2-1, dupa un meci in care a dominat jocul, ajutati si de replica slaba a pitestenilor. Zicu, intrat la pauza, a reusit deschiderea scorului dupa o pasa a lui Andrei Cristea. Dupa o dominare totala, Dinamo duce scorul la 2-0 in minutul 83, cand Bratu marcheaza in urma unui contraatac. Dacia Mioveni reduce din handicap prin golul lui Ionut Savu, in primul minut al prelungirilor.

Derby-ul Olteniei, desfasurat la Craiova, le-a gasit fata in fata pe Universitatea si Pandurii Tg. Jiu. Partida, presarata de multe greseli si caracterizata printr-un joc apatic al ambelor formatii, s-a terminat cu victoria elevilor lui Nicolo Napoli, prin golul marcat in minutul 76 de Florin Costea. Din prima repriza se poate retine o singura faza, cea din ultimul minut de joc, cand Vasilache a ratat cu poarta goala, dupa o greseala copilareasca a lui Bornescu. Mai multa activitate in acest meci a avut centralul Cristi Balaj care a impartit celor doua echipe 8 cartonase galbene, cate 4 pentru fiecare. In urma acestui rezultat Pandurii coboara pe ultimul loc al clasamentului, luand locul celor de la U Cluj.

Meciul de la Buzau dintre Gloria si Poli Iasi a inceput practic de la 1-0 pentru gazde, Litu marcand in minutul 5 al partidei, dupa o centrare perfecta a lui Alin Paleacu. Iesenii nu se lasa dominati si dupa doar 7 minute egaleaza prin sutul superb de la 25 de metri al lui Sfarlea. Ocaziile de gol au alternat de la o poarta la cealalta, iar perioadele de dominare erau cand de-o parte, cand de cealalta. Cu toate acestea, nici una dintre echipe n-a reusit sa mai marcheze, intalnirea incheindu-se cu egalul inregistrat si la pauza. Un eveniment extrem de grav s-a petrecut la finalul meciului, cand un suporter a patruns in teren si i-a amenintat cu pistolul pe jucatorii ieseni.

Un meci extrem de tensionat a avut loc la Galati. Otelul a primit vizita fiarei ranite, Rapid, al carei antrenor, Mircea Rednic, era in postura de a-si pierde postul daca Rapidul calca gresit. Meciul a fost dominat la capitolul ocazii de gol de echipa moldovenilor, insa Dani Coman a fost si de aceasta data salvatorul Rapidului. Lovitura de teatru a venit in minutul 75 cand Pancu a trimis o pasa inteligenta spre Boya, care, dupa ce l-a driblat pe Kolev, a inscris in poarta goala. Din acel moment galatenii si-au pierdut cumpatul, doi jucatori fiind eliminati de Ovidiu Hategan in urma unor intrari nesportive, dar nu atat de dure pe cat au vrut rapidistii sa arate. Meciul s-a incheiat cu victoria la limita a Rapidului, arbitrii parasind terenul sub protectia jandarmilor, atacati de jucatorii galateni dar si de un suporter patruns in teren.

Derby-ul etapei, meciul cel mai asteptat de la reluarea campionatului a avut loc pe stadionul din Ghencea, unde Steaua a intalnit liderul clasamentului, CFR Cluj. Meciul, extrem de spectaculos si tensionat a inceput, practic, de la 0-1 pentru oaspeti, Trica reusind sa deschida scorul, dupa un un contraatac fulger care a surprins defensiva Stelei. Chiar daca au primit gol atat de repede, stelistii si-au invatat lectia in runda precedenta, la Iasi, si au iesit la atac, dominand ca joc si spectacol echipa oaspete. Si presiunea isi spune cuvantul in minutul 26, cand portarul CFR-ului impinge mingea in propria-i poarta, in urma unui corner. Dominatia Stelei continua pana la pauza, dar si dupa reluarea jocului, in minutul 55 al meciului, Dayro Moreno ducandu-si echipa in avantaj pe tabela, printr-o lovitura de cap care-l invinge pe Hirschfeld. Incercand sa apere avantajul minim ros-albastrii cedeaza teren, moment favorabil pentru „ardeleni” de a iesi din ce in ce mai periculos la atac. Tensiunea creste atat in tribune, unde 20 000 de goarne creeaza o atmosfera incendiara, dar si in teren, mai ales dupa faultul lui Zapata asupra lui Semedo, cand arbitrul nu acorda penalty pentru oaspeti. Meciul se joaca pe contre, CFR-ul incearcand egalarea. Totusi, cei care marcheaza sunt tot stelistii, Ovidiu Petre ducand scorul la 3-1 pentru gazde in minutele de prelungire. A fost cel mai spectaculos meci de fotbal al campionatului romanesc de multi ani incoace, dar si cel mai mediatizat din ultima vreme.

Ultimul meci programat in cadrul etapei cu numarul Poli Timisoara – Unirea Urziceni a trezit un interes enorm pentru fanii banateni, prezenti in numar foarte mare pe Dan Paltinisanu. Echipa lui Dan Petrescu a inceput partida in ofensiva, insa n-au reusit sa puna in pericol real poarta lui Popa. Treptat acestia au oprit motoarele, fraiele jocului fiind preluate de gazde. Din prima repriza singura faza care poate fi retinuta este faultul lui Badoi asupra lui Balint din careul timisorenilor. In repriza secunda, elevii lui Uhrin au fost mai periculosi, insa Unirea s-a asezat foarte inteligent in aparare, nelasand spatii pentru atacantii lui Poli. Un scor alb, 0-0, incheie a doua etapa a primaverii fotbalistice.

Posted on 03/03/2008, in Fotbal, Liga 1 and tagged . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. scapam anul acesta de ” derby-ul olteniei ” !
    pica pandurii…
    in oltenia exista o singura echipa,universitatea craiova!
    restul,doar un plagiat ieftin…

cfr si steaua au oferit cel mai spectaculos meci din campionatul romanesc,pentru ca au jucat de la inceput 16 straini din 22!
    halal fotbal romanesc…

2. corecta observatia ta. Chiar si cei cu care am urmarit meciul ziceau ca se vede clar diferenta cand mingea este la un strain, sau la un roman…
    Din pacate fotbalul romanesc a ajuns sa se mentina la un nivel ridicat datorita jucatorilor straini.