Postfata Etapa 20

Spectacolul fotbalistic al campionatului romanesc s-a reluat cu etapa cu numarul 20. O etapa presarata de declaratii mai spectaculoase decat prestatia jucatorilor din teren, dar si de faze de joc sau din culise care au starnit comentarii acide. Am avut parte de rezultate surprinzatoare si de mai putine decizii discutabile ale brigazilor de arbitri.

Etapa 20 a Ligii 1 a inceput cu partida dintre Farul Constanta si Gloria Buzau, incheiata cu o remiza alba. Niciuna dintre echipe nu a reusit sa-si fructifice ocaziile avute, chiar daca Ion Marin a inceput meciul cu patru atacanti. Marinarii au dominat partida, insa atacurile lor nu au produs modificari pe tabela, lovindu-se de defensiva bine asezata a Gloriei dar si de interventiile lui Minca, salvatorul buzoienilor. De la Farul s-au remarcat Chico, protagonistul majoritatii ocaziilor de gol, dar si Nanu si Gosic, ale caror ocazii nu au modificat scorul. In urma acestui rezultat constantenii raman in zona rosie a clasamentului in lupta pentru salvare de la retrogradare.

Al doilea meci al etapei le-a gasit fata in fata pe Dinamo si Ceahlaul. Moldovenii au inceput curajos meciul in jumatatea dinamovista, insa elevii lui Talnar au preluat fraiele jocului si dupa doua ocazii ale lui Torje si Danciulescu, au deschis scorul in minutul 15, cand dupa o bara a lui Izvoranu, Bratu a reluat mingea in poarta din 3 metri. Dupa marcarea golului jocul s-a domolit, ambele echipe luptand la mijlocul terenului. Dar spiritele s-au incins din cauza unui fault dur al lui Badescu asupra lui Pulhac, nesanctionat de centralul Ionel Ivan, dar si din cauza unui fault al lui Nohai asupra lui Margaritescu, in urma caruia ambii jucatori vad cartonasul galben. La aceeasi faza Bratu il ia de gat pe Mircea Oprea, insa arbitrul nu l-a avertizat. Repriza secunda i-a gasit pe cei de la Ceahlaul in ofensiva, dinamovistii preferand sa ramana la mijlocul terenului si sa-si incerce sansele pe contraatac, reusind sa se desprinda pe tabela prin golul lui Danciulescu din pasa lui Bratu. Insa, doar dupa 10 minute, oaspetii marcheaza in urma unui corner respins de Lobont in piciorul lui Forminte, care trimite mingea in poarta. Meciul se incheie cu victoria gazdelor, un 2-1 presarat cu multe faulturi in care s-au remarcat Torje, noua achizitie din Stefan cel Mare, Omoduemuke, cela mai perculos jucator al moldovenilor, dar si Bratu, care cu un gol si o pasa de gol poate fi considerat jucatorul meciului.

Vasluiul lui Porumboiu a predat o lectie de fotbal, pe teren propriu, Mioveniului condus de Sorin Cartu. Daca in prima repriza defensiva Daciei a dat un randament maxim, moldovenii nereusind decat o singura ocazie de gol, prin sutul senegalezului N’Doye, in repriza secunda, elevii lui Dorinel Munteanu au reusit in doar 7 minute sa duca scorul la un nesperat 3-0. La doar 20 de secunde de la reluare, dupa o eroare a lui Ilie Baicu, Ljubinkovic deschide scorul cu o lovitura din 6 metri. Dupa doar 4 minute de joc, Vasile Jula marcheaza un autogol in poarta lui Razvan Stanca, dintr-o centrare perfecta a lui Frunza. Acelasi Sorin Frunza este unul dintre protagonistii fazei de peste doar 3 minute, cand in urma unei lovituri libere, acesta trimite mingea puternic spre poarta lui Stanca, portarul Daciei respingand cu dificultate, tocmai in piciorul lui Temwanjera, care duce scorul la 3-0 pentru Vaslui si o mentine in lupta pentru un loc in Cupa UEFA. Spre finalul partidei jocul s-a linistit si s-a mutat la mijlocul terenului. Vasluienii erau multumiti cu rezultatul de pe tabela, iar jucatorii din Mioveni, resemnati, nu au mai pus in pericol defensiva moldovenilor.

Nu la fel de spectaculos a fost meciul de la Urziceni, unde jucatorii lui Dan Petrescu au dat piept cu razboinicii lui Grigoras. Chiar daca spectatorii se asteptau la un meci deschis, cu multe goluri, cunoscut fiind apetitul ofensiv al celor doua echipe, meciul s-a incheiat cu un sec 0-0. Desi Grigoras a inceput meciul in formula 4-3-3, jucatorii moldoveni n-au reusit sa-l invinga pe Stelea, in urma ocaziilor lui Deac, Szekely, Viglianti sau Stan din prima repriza. In partea a doua jucatorii Urziceniului au fost superiori la capitolul posesie, insa dominatia a fost sterila, suturile lui Onofras, Danalache sau Apostol nefiind periculoase pentru poarta aparata de bulgarul Kolev. Dan Petrescu a contestat arbitrajul lui Augustus Constantin, lucru care nu mai mira pe nimeni, insa acuzele sale au fost fara temei.

Surpriza etapei s-a produs in Giulesti, unde Rapidul a suferit o dureroasa infrangere in fata lanternei rosii a campionatului, U Cluj. Ardelenii au inceput meciul intr-un 4-5-1 curajos, fata de clasicul 4-4-2 pus in teren de Mircea Rednic. Ocaziile s-au succedat la ambele porti, clujenii dovedind ca nu au venit la Bucuresti sa se apere. Si au reusit sa deschida scorul prin golul lui Zeno Bundea, fost jucator al Rapidului, care l-a invins pe Coman, in minutul 20, cu un sut cu latul dupa o respingere gresita a portarului rapidist. Dupa 12 minute centralul Robert Dumitru anuleaza un gol al feroviarilor in urma unui fault in atac al lui Boya semnalizat de asistentul Cristian Nica, dar in faza urmatoare acorda penalty pentru Rapid, cand acelasi Boya este faultat in careu de Astorga. Executa Emil Dica, insa portarul ardelenilor, Merlier, respinge mingea tocmai la Pancu, revenit in aceasta iarna la echipa lui de suflet, care printr-o simpla formalitate introduce mingea in poarta. Dupa egalare, Rapidul ataca din ce in ce mai periculos, dar Merlier s-a dovedit o achizitie extrem de inspirata a clujenilor, inchizand poarta in fata suturilor lui Grigorie si Pancu. Clujenii primesc o lovitura grea in minutul 64, cand Flavius Bad, abia intrat in teren, este eliminat in urma unei lovituri cu cotul asupra lui Sapunaru. Urmeaza o serie de atacuri periculoase ale rapidistilor dar cei care inscriu sunt clujenii. Cu 9 minute inainte de final, Dorin Goga primeste o pasa excelenta de la Silvasan, scapa de fundasii rapidisti si il invinge pe Coman, aducand victoria pentru U Cluj, care reuseste a doua victorie surprinzatoare din campionat, dupa ce, in tur, a invins-o pe Steaua la Cluj.

Actuala ocupanta a primei pozitii in clasament, CFR Cluj, a primit vizita oltenilor lui Nicolo Napoli. Desi Universitatea a inceput meciul extrem de curajos, scorul a fost deschis in minutul 9 de Semedo. Insa nici n-au apucat sa se bucure ardelenii, ca zambetul de pe fata lui Ioan Andone a fost sters repede de reusita lui Costea, care l-a invins pe Hirschfeld cu un sut din interiorul careului. Oltenii au avut ocazia sa se desprinda insa portarul venit de la Rosenborg s-a aflat la post si a respins in corner lovitura de cap a lui Tanasa. Cei care marcheaza sunt, insa, clujenii, lovitura libera executata perfect de Trica fiind deviata de Fabbiani in poarta neinspiratului Nicolae Banica. Oltenii nu par prea afectati de primirea golului si incearca sa puna in pericol poarta ardelenilor. Clujul ataca si el in valuri, iar in minutul 76, dupa o dubla greseala a fundasilor craioveni, acelasi Fabbiani duce scorul la 3-1. Dananae, unul dintre vinovatii de la faza golului precedent este eliminat de arbitru dupa o intrare la Culio, iar sansele oltenilor de a produce supriza in Gruia sunt risipite. In minutele de prelungiri cel care infinge cutitul in rana Craiovei este Trica, acesta marcand un gol frumos cu capul dupa o centrare a lui Culio. Meciul se incheie cu un spectaculos 4-1, victorie cu care CFR Cluj se distanteaza in fruntea clasamentului, profitand de infrangerea Rapidului de catre ceilalti clujeni din Liga 1.

In fata a 5 000 de spectatori, la Arad s-au intalnit echipa locala UTA si Gloria Bistrita. Gazdele incep cu o asezare defensiva 5-3-2, lucru neobisnuit pentru o echipa care joaca acasa. Cu toate acestea cea mai mare ocazie de gol o au oaspetii prin sutul lui Negrean, insa Tudor este la post si retine. Prima repriza a dat un fotbal sarac in ocazii, de remarcat fiind doar sutul lui Razvan Dobre care trece putin peste poarta aradenilor. Cea de-a doua repriza nu schimba situatia din teren, jocul lent si presarat de multe greseli de ambele parti nefiind pe placul publicului. Abia in minutul 65 atmosfera se mai animeaza, cand Cristian Coroian deschide scorul din pasa lui Razvan Dobre, dupa o greseala a fundasului stanga aradean, Constantin Bumbac. Aradenii ies mai curajos la atac dupa primirea golului, insa atacurile lui Chita sau Balan nu produc efecte pe tabela de marcaj. Meciul se incheie cu victoria la limita in deplasare a elevilor lui Ioan Ovidiu Sabau, ambele echipe pastrandu-si locurile din clasament.

Meciul de la Tg. Jiu dintre Pandurii si Poli Timisoara a inceput sub nota de dominare a oaspetilor. Cu o echipa aproape in totalitate schimbata in pauza de iarna, Pandurii n-au reusit sa puna in pericol poarta timisorenilor decat dupa 20 de minute de joc, cand meciul s-a mai echilibrat, fiecare dintre echipe avand ocazii la poarta adversarei. Scorul este, totusi, deschis in minutul 25 de catre Gigel Bucur, golgheterul campionatului, care primeste cadou mingea de la Pedro Mingote, noul portar al oltenilor, dupa o centrare a lui Karamian. Acelasi Bucur il incearca pe Mignote la o faza urmatoare, insa, de aceasta data, acesta intervine miraculos. Pandurilor le este anulat un gol in urma unei pozitii evidente de offside a lui Arrieta, fapt ce inflameaza publicul. Prima repriza s-a desfasurat intr-un ritm alert, fazele de joc succedandu-se de la o poarta la cealalta, dar mai periculosi au fost jucatorii lui Dusan Uhrin. Si repriza secunda a oferit un fotbal spectaculos, la 5 minute de la reluare timisorenii reusind desprinderea prin golul lui Abiodun, care dupa o pasa excelenta de la slovacul Borbely, dribleaza portarul si inscrie in poarta goala. Tot banatenii sunt protagonistii celor mai spectaculoase actiuni si in aceasta repriza. Ratarea lui Luchin si bara lui Milhazes pun presiune pe portarul Pandurilor, care in minutul 65 primeste a treia lovitura de data aceasta de la Borbely, care marcheaza un gol superb printr-un sut puternic de la 30 de metri. Pandurii incearca revenirea in joc, insa reusita lui Alexandru Piturca din minutul 68, nu face decat sa aline durerea infrangerii. Poli ramane in lupta pentru locurile care duc in Cupa UEFA, iar Pandurii ajung pe locul 17, retrogradabil.

Cel mai surprinzator rezultat al etapei s-a inregistrat la Iasi, unde Poli a batut Steaua cu 2-1. Formatia lui Marius Lacatus a dominat partida, insa autogolul lui Nicolita din minutul 3 al meciului a cantarit foarte mult in evolutia ros-albastrilor. Acestia si-au revenit cu greu, abia in minutul 38 avand primul sut pe spatiul portii lui Branet. Cea mai mare ocazie a primei reprize o au tot stelistii, cand Ovidiu Petre da mingea putin peste poarta iesenilor. In repriza secunda stelistii intra mai hotarati si reusesc egalarea prin sutul puternic al lui Mendosa. Jocul devine extrem de fragmentat, moldovenii faultand des si tragand de timp cu fiecare ocazie. Cu toate ca stelistii au posesie mai buna, greselile din atac si balbaielile din aparare ii ajuta pe cei de la Poli sa preia conducerea prin sutul lui Onut din 4 metri, la o faza in care Zapata scoate de doua ori mingea de pe linia portii. Condusi, stelistii risca tot si ies mai determinati la atac insa cu un Dica sters si un Mendosa si Dayro Moreno parca neconectati la meci, nu reusesc nici macar egalarea.

Posted on 24/02/2008, in Fotbal, Liga 1 and tagged . Bookmark the permalink. 16 comentarii.