Premiile Oscar: nominalizari

Cel mai bun film:

Atonement
Juno
Michael Clayton
No Country for Old Men
There Will Be Blood

Cel mai bun actor in rol principal:

George Clooney – Michael Clayton
Daniel Day-Lewis – There Will Be Blood
Johnny Depp – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Tommy Lee Jones – In the Valley of Elah
Viggo Mortensen – Eastern Promises

Cea mai buna actrita in rol principal:

Cate Blanchett – Elizabeth: The Golden Age
Julie Christie – Away from Her
Marion Cotillard – Môme, La
Laura Linney – The Savages
Ellen Page – Juno

Cel mai bun actor in rol secundar:

Casey Affleck for The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
Javier Bardem – No Country for Old Men
Philip Seymour Hoffman – Charlie Wilson’s War
Hal Holbrook – Into the Wild
Tom Wilkinson – Michael Clayton

Cea mai buna actrita in rol secundar:

Cate Blanchett – I’m Not There.
Ruby Dee – American Gangster
Saoirse Ronan – Atonement
Amy Ryan – Gone Baby Gone
Tilda Swinton – Michael Clayton

Cel mai bun regizor:

Paul Thomas Anderson – There Will Be Blood
Ethan Coen, Joel Coen – No Country for Old Men
Tony Gilroy – Michael Clayton
Jason Reitman – Juno
Julian Schnabel – Scaphandre et le papillon, Le

Cel mai bun scenariu original:

Juno : Diablo Cody
Lars and the Real Girl: Nancy Oliver
Michael Clayton: Tony Gilroy
Ratatouille: Brad Bird, Jan Pinkava, Jim Capobianco
The Savages: Tamara Jenkins

Cel mai bun scenariu adaptat dupa o opera literara:

Atonement: Christopher Hampton
Away from Her: Sarah Polley
Scaphandre et le papillon, Le: Ronald Harwood
No Country for Old Men: Joel Coen, Ethan Coen
There Will Be Blood: Paul Thomas Anderson

Cea mai buna cinematografie:

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford: Roger Deakins
Atonement: Seamus McGarvey
No Country for Old Men: Roger Deakins
Scaphandre et le papillon, Le: Janusz Kaminski
There Will Be Blood: Robert Elswit

Cea mai buna editare:

The Bourne Ultimatum: Christopher Rouse
Scaphandre et le papillon, Le: Juliette Welfling
Into the Wild: Jay Cassidy
No Country for Old Men: Ethan Coen, Joel Coen
There Will Be Blood: Dylan Tichenor

Cea mai buna regie artistica:

American Gangster (2007): Arthur Max, Beth A. Rubino
Atonement (2007): Sarah Greenwood, Katie Spencer
The Golden Compass (2007): Dennis Gassner, Anna Pinnock
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Dante Ferretti, Francesca Lo Schiavo
There Will Be Blood (2007): Jack Fisk, Jim Erickson

Cele mai bune costume:

Across the Universe (2007): Albert Wolsky
Atonement (2007): Jacqueline Durran
Elizabeth: The Golden Age (2007): Alexandra Byrne
Môme, La (2007): Marit Allen
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007): Colleen Atwood

Cel mai bun machiaj:

Môme, La (2007): Didier Lavergne, Jan Archibald
Norbit (2007): Rick Baker, Kazuhiro Tsuji
Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007): Ve Neill, Martin Samuel

Cea mai buna coloana sonora creata pentru un film (original score):

Atonement (2007): Dario Marianelli
The Kite Runner (2007): Alberto Iglesias
Michael Clayton (2007): James Newton Howard
Ratatouille (2007): Michael Giacchino
3:10 to Yuma (2007): Marco Beltrami

Cel mai bun cantec creat pentru un film:

August Rush (2007)(„Raise It Up”)
Enchanted (2007)(„Happy Working Song”)
Enchanted (2007)(„So Close”)
Enchanted (2007)(„That’s How You Know”)
Once (2006)(“Falling Slowly” )

Cel mai bun sunet:

The Bourne Ultimatum (2007): Scott Millan, David Parker, Kirk Francis
No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff, Peter F. Kurland
Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Semanick, Doc Kane
3:10 to Yuma (2007): Paul Massey, David Giammarco, Jim Stuebe
Transformers (2007): Kevin O’Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin

Cea mai buna editare de sunet:

The Bourne Ultimatum (2007): Karen M. Baker, Per Hallberg
No Country for Old Men (2007): Skip Lievsay
Ratatouille (2007): Randy Thom, Michael Silvers
There Will Be Blood (2007): Matthew Wood
Transformers (2007): Mike Hopkins, Ethan Van der Ryn

Cele mai bune efecte vizuale:

The Golden Compass (2007): Michael L. Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris, Trevor Wood
Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007): John Knoll, Hal T. Hickel, Charlie Gibson, John Frazier
Transformers (2007): Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl, John Frazier

Cel mai bun film animat:

Persepolis (2007): Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi
Ratatouille (2007): Brad Bird
Surf’s Up (2007): Ash Brannon, Chris Buck

Cel mai bun film strain:

Fälscher, Die (2007)(Austria)
Beaufort (2007)(Israel)
Mongol (2007)(Kazakhstan)
Katyn (2007)(Poland)
12 (2007)(Russia)

Cel mai bun documentar:

No End in Sight (2007)
Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience (2007)
Sicko (2007)
Taxi to the Dark Side (2007)
War Dance (2007)

Cel mai bun documentar de scurt metraj:

Freeheld (2007)
Corona, La (2008)
Salim Baba (2008)
Sari’s Mother (2006)

Cea mai buna animatie de scurt metraj:

Même les pigeons vont au paradis (2007)
I Met the Walrus (2007)
Madame Tutli-Putli (2007)
Moya lyubov (2006)
Peter & the Wolf (2006)

Cel mai bun film de scurt metraj:

At Night (2004)
Supplente, Il (2006)
Mozart des pickpockets, Le (2006)
Tanghi argentini (2006)
The Tonto Woman

Anunțuri

About Irina Maxim

Jurnalist

Posted on 22/01/2008, in Blogareala and tagged , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: