FC Brasov – Ceahlaul Piatra Neamt 1-0

FC Brasov s-a impus in fata Ceahlaului Piatra Neamt cu 1-0, golul fiind marcat de Ilyes din penalty, dupa ce Zaharia a simulat un fault in careul advers. Brasovenii au dominat meciul mai ales in repriza secunda cand au jucat in superioritate numerica dupa ce Ferariu a fost eliminat.

Fotbal fara sare si piper in prima repriza pe stadionul Tineretului din Brasov, unde formatia de sub Tampa a primit vizita Ceahlaului din Piatra Neamt.  Desi numele si locatia echipelor ne-ar fi dus cu gandul la o disputa puternica intre doua formatii muntoase, meciul a fost departe de aceasta imagine.

O usoara dominare a brasovenilor la care moldovenii au raspuns prin contraatacuri taioase, poate ilustra desfasurarea partidei in prima sa parte. Zaharia si Ilyes au incercat dar n-au reusit de partea gazdelor, in timp ce Badescu si Vitelaru au fost lipsiti de inspiratie in ofensiva.

Un singur sut pe spatiul portii s-a inregistrat in primele 45 de minute, si acela venit la jumatatea reprizei cand Zaharia a reluat slabut cu capul din marginea careului, portarul moldovenilor, Rohetki neavand nicio dificultate in a retine balonul.

In apropierea pauzei, capitanul brasovenilor, Robert Ilyes si-a trecut in cont o ratare monumentala, dupa ce a reluat cu capul peste poarta din marginea careului mic, singur in fata portii, o centrare excelenta de pe dreapta.

Cea mai mare ocazie de gol a meciului a apartinut tot elevilor lui Viorel Moldovan. In minutul 58, Catalin Munteanu l-a lansat inteligent pe Hadnagy cu o pasa pe culoar, acesta a patruns in viteza in careu trecand chiar si de Rohetki, insa intrat intr-un unghi inchis a trimis din cativa metri in bara, cu toata poarta goala la dispozitie.

Intrarile lui Roman si Sburlea in repriza secunda au declansat jocul combinativ in tabara oaspetilor, care, in  minutul 66 a primit si o mana de ajutor din partea adversarei. Ferariu a vazut al doilea galben pentru o obstructie si a luat drumul vestiarului, lasand Ceahlaul in inferioritate numerica.

Dupa doar 12 minute de joc in care a animat ofensiva gazdelor, Mihai Roman a parasit terenul de joc accidentat la glezna intr-o faza in care nu era niciun adversar langa el si a fost inlocuit cu Alex Piturca.

Desi brasovenii erau la carma jocului, Zaharia a avut nevoie de o simulare grosolana pentru a-l pacali pe Ciprian Dansa sa acorde penalty in minutul 75, cand fostul varf al Stelei a cazut extrem de usor langa Forminte in careu. Ilyes a executat cu siguranta lovitura de pedeapsa si a adus singurul gol al meciului cu un sfert de ora inainte de final. Brasovenii au mai avut o bara in minutul 82 cand Abrudan a sutat in transversala.

FC Brasov: 1. D. Coman – 2. Rui Duarte, 4. Abrudan, 55. N. Diogo, 3. Ezequias – 18. M. Cristescu (14. M. Roman ’60, 28. Al. Piturca ’73), 10. Ilyes, 8. N. Grigore, 7. C. Munteanu – 9. Hadnagy (21. Sburlea ’60), 11. Zaharia. Antrenor: Viorel Moldovan.

Ceahlaul: 12. Rohetki – 21. Ferariu, 24. Forminte, 17. Vitelaru, 8. Barna – 15. Badescu, 6. Achim, 13. Onciu, 7. Cebotaru – 9. Doicaru (19. Fabron ’54), 14. Gafita (2. Burlacu ’68). Antrenor: Florin Marin.

Cartonase galben: Cristescu ’4 / Ferariu ’37, ’65, Achim ’44, Doicaru ’45+1, Forminte ’76

Cartonas rosu: Ferariu ’65

Arbitri: Ciprian Dansa – Szekely Zoltan, Nagy Miklos – Cristina Dorcioman